Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Atac declinare competenta divort cetatean strain
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Atac declinare competenta divort cetatean strain

Am inaintat o cerere de divort fata de sotul meu cetatean american.
Casatoria a fost incheiata in Romania (in aceeasi localitate in care a fost inaintata cererea de divort), unde am avut domiciliul comun pentru doar o scurta perioada de timp. Sotul se afla in prezent in SUA.
Am probat citarea in SUA prin Confirmarea de primire (Cartonasul rosu), care a ajuns la instanta (trimisa pe adesa Judecatoriei) si care se afla la dosar
Am mai depus la dosar o declaratie a sotului din SUA - legalizata cu stampila notarului - prin care acesta confirma informarea cu privire la termenele de judecata si isi da acordul pentru desfacerea casatoriei.
Totusi, la ultimul termen (cel de azi), judecatoarea a spus ca declina competanta instantei si a ramas astfel in pronuntare (a spus ca, citez> avand in vedere ca sotul este cetatea strain).
Ce implica acest lucru? Ce pot face mai departe, pentru a grabi lucrurile?
Nu stiu cum va suna decizia, dar ma roade curiozitatea.
Florenta123, utilizator
Amana pronuntarea = se mai gandeste.

Hai sa merg eu mai departe cu "ghicitul".

Florenta123 a scris:

Casatoria a fost incheiata in Romania (in aceeasi localitate in care a fost inaintata cererea de divort), unde am avut domiciliul comun pentru doar o scurta perioada de timp. Sotul se afla in prezent in SUA.

Sublinierile imi apartin.

Aceasta fraza ma duce cu gandul la faptul ca dvs. NU mai locuiti in localitatea (A) in care ati depus cererea de divort, ci intr-o alta localitate (B) din Ro, asa-i?

romascanu, moderator
Locuiesc incontinuare la aceeasi adresa.
O scurta perioada de timp inseamna 1 luna (poate putin mai mult), dupa care sotul a plecat din Romania.

Amana pronuntarea = se mai gandeste ~ poate fi si o pronuntare de desfacere a casatoriei?
Am facut de-a lungul a trei sedinte de judecata absolut tot ce a cerut judecatorul (am tradus cererea, citatia si alte documente pe care le-am depus la grefier, am trimis pe cheltuiala mea citatia tradusa, a ajuns confirmarea de primire pentru citatie la adesa judecatoriei, am depus declaratia autentificata notarial in SUA a sotului).
Daca era o problema de competenta, nu ar fi fost normal sa o spuna de la bun inceput?
Schimbarea judecatorului a schimbat complet cursul procesului.
Florenta123, utilizator
Ce vrea sa insemne asta?
18/05/2012 Încheiere
Solutie: respinge excepţia necompetentei instantelor romane, acorda termen pentru continuarea judecatii in data de 22.06.2012

Adica, e incheiere sau continuarea judecatii?
Florenta123, utilizator
Inseamna ca si-a respins exceptia si o sa primiti termen in care, daca este procedura de citare indeplinita, s-ar putea sa se judece cererea.
Da, procedura de citare este indeplinita de doua ori.
Am mai depus la dosar si o declaratie autentificata a sotului prin care isi da acordul, spune ca a fost informat in privinta termenelor.
Termenul 22.06 este cel de judecata sau doar de informare?