Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

pot sa las prin testament jumatate din apartamentul in care locuiesc acum cu sotul meu copilului care are 15 ani si sa nu fie atacat de nimeni dupa decesul meu
Sotul fiind mostenitor rezervatar, va putea cere reductiunea testamentului dar numai daca prin testament i se va incalca rezerva succesorala.

Rezerva fiind parte a mostenirii, se poate discuta despre ea si poate fi cuantificata doar la data decesului. Daca la deces singurul bun din patrimoniu va fi cota din apartament, atunci cu siguranta testamentul va incalca rezerva. Daca veti avea si alte bunuri in patrimoniu, este posibil ca incalcarea rezervei sa nu existe.

Chiar daca copilul ar fi minor la data decesului, dezbaterea succesiunii este obligatorie, indiferent daca lasati sau nu testament. Doar prin dezbatere (la notar sau in instanta) se pot stabili masa succesorala, mostenitorii, cotele cuvenite acestora.