Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cetatean Republica Moldova
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cetatean Republica Moldova

Sunt cetatea Roman si as vrea sa ma casatoresc cu o cetateanca Republica Moldova.

M-ar interesa actele necesare atit mie cit si persoanei din Moldova pentru casatorie in Romania.

Persoana respectiva este de 12 ani in Romania a fost casatorita in Romania ulterior divortata prin sentinta judecatoreasca definitiva ,munceste cu carte de munca de 6 ani pe teritoriul tarii ,Permis de sedere temporara care este valabil pina in luna noiembrie 2012 .
Problema este ca acum citeva zile a primit Decizie de 30 zile de la OPI pentru parasirea tarii deoarece si-a schimbat angajatorul care il avea in momentul eliberari permisului de sedere.

Permisul de sedere nu i-a fost ridicat,i l-au inapoiat,fara vreo stampila sau sa fie taiat.

Detine urmatoarele acte

Pasaport Republica Moldova
Permis de sedere temporara -cu valabilitatea noiembrie 2012
Certificat nastere Republica Moldova
Sentinta de divort definitiva si irevocabila eliberata in luna noiembrie 2011.
Certificat celibat eliberat de Republica Moldova in luna octombrie 2011

Mentionez ca i s-a aprobat cererea de redobindire a cetateniei Romane in decembrie 2011 urmind sa depuna doar juramintul pentru primire.

Este nevoie si de Certificatul de celibat eliberat de Republica Moldova ? Deoarece din cite am citit valabilitatea este de doar 3 luni de la eliberare.

Va multumesc.

Am vorbit si la Secţia Consulară a Ambasadei Republicii Moldova în România le-am enumerat toate actele care le are si inclusiv aceiasi intrebare pentru Certificatul privind starea civila,acelasi raspuns mi-a fost dat si de catre ei ,precum are toate actele neecesare iar certificatul este valabil,fiind divortata,DIVORTAT trebuie scris in rubrica starii civile.
La fel m-au indrumat si dinsii sa ii explic functionarului ,sau sa merg la sefii lui sau direct la primar.

Multumesc pentru raspuns