Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta?

Sunt nascut in data 15.01.1957 cu un stagiu total de cotizare de 43 ani si 11 luni, din care 21 ani in grupa I in procent de 100% si 1 an conditii speciale in procent de 100% de (stagiu aferent grupa, conditii de munca este de 11 ani). Cand pot iesi la pensie?
Multumesc anticipat!
Daca aveti 22 de ani de conditii speciale,reducerea este de 11 ani din 65.Limita de varsta la 54 de ani.Din stagiul aferent de 11 ani,nu poate reiesi ca cei 21 de ani sunt in conditii speciale.De exemplu: Pentru 21 de ani in grupa I-a,stagiul aferent este de 10 ani si 6 luni(6 luni la 1 an).Iar pentru 1 an de conditii speciale 6 luni(6 luni la 1 an).Deci in total tot 11 ani ar fi stagiul aferent.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
pandele1 a scris:
(...) fapt ce reiese din cele expuse initial ?stagiu suplimentar aferent grupa, conditii de munca este de 11 ani?, adica 6 luni la un 1 an...

Ca faptul reise din cele expuse initial este si ramane numai parerea dvs. :)

Asa cum e prevazut in Legea nr. 263/2010 si cum v-a demonstrat mai sus si Carp Mircea, si pentru anii lucrati in grupa I de munca se acorda tot o perioada suplimentara de 6 luni/an, ca si in cazul conditiilor speciale. Asa ca, pe viitor, va rog sa ne dati informatii complete ca sa va putem raspunde corect. Doar acesta este motivul pentru care ati apelat la noi, nu-i asa?
Gabriela Pintea, Consilier juridic