Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla daca nu se respecta un contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla daca nu se respecta un contract notarial?

Buna seara! de curand am facut un contract notarial in care am facut schimb apartament + suma de bani pe o casa ;am facut un precontract in care i`am dat o parte de bani,iar el si`a asumat raspunderea sa termine casa pe 18 iulie,in contract este specificat curent permanent,apa,receptie,s.a; ce se poate intampla daca el nu finalizeaza ce a promis in termenul specificat?
Nu ati precizat clauzele negociate si asumate in contractul notarial,referitor la aceasta eventualitate
Pai zice exact asa : "In situatia in care,tranzactia nu se va realiza,din vina oricareia dintre parti,cealalta parte are dreptul sa se adreseze instantei judecatoresti competente,in vederea obtinerii unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de contract de vanzare ,privind imobilele sus mentionate".
tavy_racer, utilizator
Stimat forumist,

Prima dată, ar trebui să procedați la notificarea respectivei persoane în vederea realizării unei discuții pe baza transferului de proprietate.

Pasul doi ar putea fi:

fie anumite penalități pentru nepredarea casei la a termen și stipularea unui alt termen,

fie încheierea contractului în starea în care se află bunul, cu preț micșorat și cu preluarea lucrărilor de către dvs,

fie o acțiune în instanță prin care să se pronunțe o încheiere care să țină loc de act de vânzare, urmat, mai târziu, de obținerea anumitor sume reprezentând contravaloarea lucrărilor pe cere nu le-a executat constructorul și le-ați executat dvs, în locul lui.

Cu stimă.
multumesc de raspuns