Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept bancar?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept bancar?

Firma are rate de x euro/luna la banca,veniturile firmei sunt x-1euro/luna.
Poate banca la care sunt ratele respective inclusiv (salarile se vireaza tot la aceeasi banca)sa ia din cont banii care sunt depusi pentru plata salarilor datorita ratei care nu se acopera din veniturile lunare??
Multumesc anticipat!
Si ce se poate face daca banca retine aceste sume de bani datorita creditului in derulare existent?
Trebuie sa luati legatura cu banca si sa le aratati prevederile Codului Muncii .. daca rata a devenit scadenta si dvs nu ati plati-t-o , atunci poate va poate actiona in judecata pentru recuperarea creditului...
Deschideti un alt cont la o banca si faceti platile, daca altfel nu gasiti intelegere . Adevarul este ca bancile mai practica acest lucru desi nu este corect , avand in vedere ca probabil banii ii depuneti in contul curent iar banca , la scadenta creditului, debiteaza automat sumele pe care le gaseste in contul curent si aici intervine problema Dvs.