Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... inregistrarea minorului in italia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

inregistrarea minorului in italia

buna ziua eu ma numesc madalina si am 24 de ani stau impreuna cu un baiat albanez de 4 ani.
anul acesta in martie am nascut un baiatel,care acuma are 3 luni..intrebarea mea este:ce acte imi trebuie ca sa il fac cetatean roman pe copil,dat fiind faptul ca tatal sau e albanez si dupa cum bine stiti albania nu e in u.e.
a-si avea o alta intrebare,daca tatal copilului la inregistrat la ambasada albaniei ,nu imi complica treburile mie???p.s.noi nu suntem casatoriti.
Nu stiu daca are importanta, dar parintii nu-s casatoriti.
Daca doriti sa inregistrati nasterea copilului la Roma, interesati-va direct la ambasada asupra procedurii si documentelor necesare: [ link extern ]

Am observat si eu ca pe site-ul primariei sectorului 1 se mentioneaza si consimtamantul notarial al parintelui cetatean strain, [ link extern ] /
dar nu vad logica, din moment ce in Legea 21/1991 nu se precizeaza ca este necesar acordul ambilor parinti ca un copil sa

Conform Legii 21/1991,
Art. 5. [...]
(2) Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.

daca stai in zona roma poti apela la biroul de documente pt straini 3271004074
RozaliaG, utilizator