avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... inregistrarea minorului in italia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

inregistrarea minorului in italia

buna ziua eu ma numesc madalina si am 24 de ani stau impreuna cu un baiat albanez de 4 ani.
anul acesta in martie am nascut un baiatel,care acuma are 3 luni..intrebarea mea este:ce acte imi trebuie ca sa il fac cetatean roman pe copil,dat fiind faptul ca tatal sau e albanez si dupa cum bine stiti albania nu e in u.e.
a-si avea o alta intrebare,daca tatal copilului la inregistrat la ambasada albaniei ,nu imi complica treburile mie???p.s.noi nu suntem casatoriti.
Nu stiu daca are importanta, dar parintii nu-s casatoriti.
Daca doriti sa inregistrati nasterea copilului la Roma, interesati-va direct la ambasada asupra procedurii si documentelor necesare: [ link extern ]

Am observat si eu ca pe site-ul primariei sectorului 1 se mentioneaza si consimtamantul notarial al parintelui cetatean strain, [ link extern ] /
dar nu vad logica, din moment ce in Legea 21/1991 nu se precizeaza ca este necesar acordul ambilor parinti ca un copil sa

Conform Legii 21/1991,
Art. 5. [...]
(2) Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.


daca stai in zona roma poti apela la biroul de documente pt straini 3271004074
Ultima modificare: Marți, 19 Iunie 2012
RozaliaG, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat nastere aurisa aurisa am un baietel de 4 ani nascut in italia recunoscut de tata,dar nu suntem casatoriti ,cum ii pot face certificat romoan daca tatal la abandonat? (vezi toată discuția)
Imi pot face singura buletin? Sabina5c Sabina5c Părinții sunt plecați în Italia. Îmi pot face singură buletinul? (vezi toată discuția)
Cetatenia romana nikkkoleta nikkkoleta salve! sunt mamica unei fetite in varsta de 3 saptamani, eu sunt cetatean roman dar traiesc si muncesc in Italia unde am nascut si fetita. Tatal ei este ... (vezi toată discuția)