Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea de drept a ctr. de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea de drept a ctr. de munca

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie. Un salariat care indeplineste conditiile de pensionare pt limita de varsta depune cerere la Casa de Asigurari sociale si i se aproba dosarul Decizia de pensionare fiin emisa cu data de 10.12.2008 cu mentiunea " drepturile au fost stabilite cu data de 30.11.2008" Precizez ca decizia de pensionare a ajuns la departamentul de resurse umane abia in 10.01.2009. Ce masuri trebuie luate. Stiu ca ctr. de munca trebuie incetat dar nu imi este clar cu ce data se face acest lucru.
Va multumesc pt ajutor.
contractul de munca inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare conf art.56 lit D din codul muncii
Multumes foarte mult!
Asta am citit si eu in Codul muncii dar nu lamureste problema mea. Sa inteleg ca data comunicarii reprezinta data de pe decizie? Problema este ca pana am aflat eu de decizie termenul de depunere a incetarii ctr. de munca a trecut de mult. Eu ce fac in cazul acesta? Cu ce data emit eu decizia de incetare?
Data comunicarii se refera la data cand va fost prezentata decizia de pensionare.
Eu am avut cazuri cand angajatii au prezentat decizia dupa 4 - 5 luni si i-am pus sa scrie pe copia lasata ca au prezentat decizia "azi, ............(data) si semnatura".
Dvs emiteti decizia cu data la care aceasta va fost prezentata, pentru ca pana atunci persoana se presupune ca a lucrat.
catalina.diaconu a scris:

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie. Un salariat care indeplineste conditiile de pensionare pt limita de varsta depune cerere la Casa de Asigurari sociale si i se aproba dosarul Decizia de pensionare fiin emisa cu data de 10.12.2008 cu mentiunea " drepturile au fost stabilite cu data de 30.11.2008" Precizez ca decizia de pensionare a ajuns la departamentul de resurse umane abia in 10.01.2009. Ce masuri trebuie luate. Stiu ca ctr. de munca trebuie incetat dar nu imi este clar cu ce data se face acest lucru.
Va multumesc pt ajutor.

In aceasta situatie , data incetarii de drept a c.i.m. data comunicării deciziei de pensionare pentru limită de vârstă de catre Casa Judeteana de Pensii.
Eu sunt de parere ca pentru a se evita situaţiile conflictuale este de preferat ca decizia de pensionare să fie comunicată deopotrivă angajatului şi angajatorului.
De acord. Desfac ctr de munca cu data la cre am intrat in posesia deciziei, dar cum il consider pe salariat pt perioada cuprinsa de la emiterea deciziei de pensionare pana la zi? este pensionar sau nu? adica plateste somaj ?si cum fac diferenta in mijlocul lunii? Nu vreau sa creezprobleme nici noua si nici salariatului. Cineva imi spunea ca ca ar putea sa-l puna pe salariat sa dea banii de la pensie inapoi daca nu are decizie de incetare si un nou ctr.