Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie autoturism UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie autoturism UE

Buna ziua,

O societate comerciala care este inscrisa in ROI, achizitioneaza un autoturism second hand din Olanda, factura este emisa fara TVA, spuneti-mi ce obligatii are cumparatorul privind regimul de TVA, declarare, plata.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Intampin din nou o problema, plata autoturismului am facut-o in data de 28.07.2012 pe baza unu contract, autoturismul s-a livrat azi dar inca nu am primit nici o factura pentru autoturismul respectiv.
Intrebarea mea este cum o sa declar in decontul de TVA si D 390, o sa declar in august pentru luna iulie cand s-a acut plata sau o sa declar in septembrie pentru luna august cand mi se va emite si factura?

Va multumesc