avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi

Marți, 4 martie, are loc evenimentul: Politica privind prevenirea hărțuirii la locul de muncă - De la concept la implementare practică. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plangere penala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plangere penala

Buna ziua,

Lucrez la o firma unde a avut loc un furt de aproape un miliard. Sefii mei nu au vrut sa-i faca plangere angajatei (punct de lucru Cluj) in speranta ca le va da banii. A trecut 40 zile si acum vor sa-i faca plangere penala. Cui ne adresam, politiei sau procurorului de pe raza punctului de lucru.?
Cel mai recent răspuns: mgeorgiana , utilizator 12:18, 13 August 2012
Puteti formula o plangere penala la Parchetul din raza locului in care s-a savarsit fapta, urmand a lua un numar de inregistrare...oricum plangerea se va trimite la Politie pentru cercetari, insa e mai bine sa fie introdusa direct la Parchet avand in vedere ca la Politie mai zace prin sertare o perioada mai scurta sau mai lunga. Puteti urmari apoi cursul dosarului (in limitele restranse prevazute de CPP in aceasta faza) si va puteti adresa procurorului care supravegheaza cazul, sau daca sunteti nemultumit de anumite aspecte puteti sesiza chiar procurorul ierarhic superior!
Multumesc frumos, asa am zis si eu. Acum urmeaza sa vedem ce decid sefii mei.

O zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taraganarea unei plangeri penale maryeta2000 maryeta2000 Buna seara , in luna februarie am depus la D.I.I.C.O.T.o plangere penala impotriva a doi cetateni romani ,pentru racolare de persoane si folosirea lor in ... (vezi toată discuția)
Plangere contra unui procuror davidescucostel davidescucostel Buna seara . Daca solutia data de catre un procuror nu este favorabila , unde ne putem adresa pentru cercetari mai ample ? si mai reale .... ? (vezi toată discuția)
Distrugere dan_bcdro dan_bcdro acu 2 luni unii mi-au spart geamurile la masina si au lovit-o cu pietre si pari.De atunci dosarul acesta sta la postul de politie.Agentul responsabil cu ... (vezi toată discuția)