avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare cu minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare cu minor din tara

Buna ziua,

Pentru a iesi din tara cu baiatul care a implinit 14 ani, am nevoie si de semnatura tatalui?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 14:30, 13 August 2012
Da
Da, daca nu aveti o sentinta judecatoreasca de incredintare (pe vechiul cod) sau de acordare a autoritatii parintesti exclusiv dvs, ori nu aveti o sentinta de suplinire a acordului tatalui

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din tara a copilului PodgoreanuMirela PodgoreanuMirela Copilul incredintat mamei prin sentinta judecatoreasca poate parasi tara pentru competitii sportive fara acordul tatalui ? ( acesta netinand legatura cu fiul ... (vezi toată discuția)
Pasaport si acord de plecare in strainatate kzsi77 kzsi77 Am divortat de sotul meu. Avem un copil minor impreuna. Tatal sau nu vrea sa semneze sa ii pot face pasaport. Am inteles ca asta se poate inlocui cu o hotarare ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor MalinuA MalinuA Buna ziua.Am o fetita de 12 ani care mi-a fost incredintata definitiv si irevocabil de tribunal.Tatal ei este fugit din tara si de 10 ani nu se mai stie nimic ... (vezi toată discuția)