avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Considerati ca a procedat legal d-na profesoara?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Considerati ca a procedat legal d-na profesoara?

Buna ziua sunt elev in clasa a VIII-a si doresc sa va aduc la cunostinta urmatoarele:
Astazi la ora de Engelza, d-na noastra profesoara s-a enervat pe unul din colegii mei deoarece acesta nu si-a facut tema.
Dupa aceea a verificat tema la toti copiii din clasa si cei care nu si-au facut-o, precum si cei care si-au facut doar 5 propozitii din sase (cazul meu si al inca 11 colegi) au primit nota patru in catalog.

Avand in vedere ca anul acesta avem Examen de Testare Nationala, la care media claselor V-VIII conteaza 50 %, doresc sa stiu daca d-na profesoara a procedat legal.

Va multumesc!

Lucian
Si inca ceva. inainte de a face scandal, ai putea sa incerci sa vorbesti cu profesoara in cauza. Este si ea om, cine stie de ce era nervoasa in ziua respectiva si s-a manifestat astfel.
Eu am cautat ieri pe Internet, o lege care m-ar putea salva in situatia in care ma aflu si am gasit LEGEA 272/2004 art. 48, 29, 24:
art. 48, alin (3): "Copilul, personal si, dupa caz, reprezentat sau asistat de reprezentantul sau legal, are dreptul de a contesta modalitatile si rezultatele evaluarii si de a se adresa in acest sens conducerii unitatii de invatamant, in conditiile legii"
art. 24: dreptul copilului de "a-si exprima liber opinia asupra oricarei probleme care il priveste"
"de a cere si de a primi orice informatie pertinenta"
art. 29: "de a depune singur plangeri referitoare la incalcarea drepturilor sale fundamentale".

In urma acestei legi elevii au dreptul sa conteste notele puse de profesori in orice imprejurare, de la examenele de absolvire, pana la tezele sau testele orale din timpul anului scolar. Acest lucru este posibil datorita Legii nr. 272/2004, care a intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2005. Minorul se poate adresa si Agentiei Nationale pentru Protectia Copilului si Adoptie (ANPCA) pentru a-si apara drepturile.
In cazul notei de la un test oral, elevul nemultumit se poate adresa directorului scolii. Daca elevul are dreptate, nota initiala din catalog se poate modifica
Eu am cautat ieri pe Internet, o lege care m-ar putea salva in situatia in care ma aflu si am gasit LEGEA 272/2004 art. 48, 29, 24:
art. 48, alin (3): "Copilul, personal si, dupa caz, reprezentat sau asistat de reprezentantul sau legal, are dreptul de a contesta modalitatile si rezultatele evaluarii si de a se adresa in acest sens conducerii unitatii de invatamant, in conditiile legii"
art. 24: dreptul copilului de "a-si exprima liber opinia asupra oricarei probleme care il priveste"
"de a cere si de a primi orice informatie pertinenta"
art. 29: "de a depune singur plangeri referitoare la incalcarea drepturilor sale fundamentale".

In urma acestei legi elevii au dreptul sa conteste notele puse de profesori in orice imprejurare, de la examenele de absolvire, pana la tezele sau testele orale din timpul anului scolar. Acest lucru este posibil datorita Legii nr. 272/2004, care a intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2005. Minorul se poate adresa si Agentiei Nationale pentru Protectia Copilului si Adoptie (ANPCA) pentru a-si apara drepturile.
In cazul notei de la un test oral, elevul nemultumit se poate adresa directorului scolii. Daca elevul are dreptate, nota initiala din catalog se poate modifica

Lucian
Se intrezareste in tine un viitor avocat.Apara/ti drepturile!Este adevarat ca este posibil sa suporti si consecinte.Vorbeste cu directorul scolii;relateaza-i faptul si cere-i parerea.La el poti face contestatia la care te/ai gandit.Trebuie sa stii ca unora nu le place sa le fie contestate deciziile oricare ar fi ele si ca atare se razbuna.Cantareste bine situatia.Oare chiar merita sa te pui prost cu profii acum, la sfarsit de generala?Dar oare trebuie lasati profii sa/si faca de cap, sa se comporte cum vor?Madalina
In catalog se poate face orice corectura, prin taire cu o linie oblica si se scrie deasupra cu rosu corect, se semneaza si se stampileaza, dar se va consemna intr-un registru special al scolii unde se trec toate acestea alaturi de alte observatii si rezultate finale. Nu e nici o nenorocire, se mai fac astfel de corecturi. Am fost profesor de engleza cativa ani la un liceu si stiu cum se procedeaza. Deci este posibila corectura. Alta solutie ar fi amiabil, sa se compenseze printr-un stimulent la notele urmatoare, ceea ce ma-ndoiesc ca se va intampla, chiar daca se va promite lucrul acesta, deoarece, daca prima solutie nu e acceptata, insemna ca profesoara tine sa-si impuna autoritatea pe orice cale si va jongla cum va dori. Solutia cea mai buna ar fi sa faci un memoriu in care sa ceri revenirea asupra cazului si corectura, avand pe hartie si semnaturile celorlalti, macar cateva. nu scandalul este cheia succesului, ci PROCEDURA: cum pui problema. ordinea in care te adresezi si consistenta actiunii pana la inspectorat (eventual). Dar cred ca se va rezolva la nivel de scoala, deoarece un director bun este mai interesat de a avea rezultate bune in scoala si fara control (in urma unei sesizari) de la inspectorat, decat de a proteja pe profesori in fata elevilor, ceea ce nu mai are de multa vreme rezultatul scontat. Deci, sfatul meu este sa mergi cu un parinte sau unul din ceilalti parinti la diriginta, sa-i aratati memoriul, adresat ei, sa o puneti sa semneze pentru luare la cunostinta, ca sa va ia in serios, motivand, pe langa altele, implicatiile de ordin psihiologic (al frustrarii la aceasta varsta si inaintea examenelor), etc. mai ales ca 50% media din scoala la capacitate este deja discriminatorie pentru elevii cu profesori exigenti, fata de cei de la scoli mai slabe, dar depinde de autoritatea dirigintei in a se implica, a ajuta si urmari rezultatele clasei, fata de o colega. De obicei nu da rezultate, daca diriginta nu este suficient de puternica, dar nu se poate spune ca nu ati respectat ordinea. Dupa cum va decurge acest apel, daca nu vei fi multumit, poti merge la director cu memoriul respectiv atasat la noul memoriu adresat lui, pentru a solicita schimbarea notei. Educatia se face si prin exemplul propriu. Se intampla oricui sa greseasca, dar nu e nici o rusine sa recunosti si sa rectifici. Nu scade cu nimic prestanta profesorului, ci dimpotriva, este omeneste de inteles si elevii apreciaza onestitatea si respectul fata de ei (cand este cazul, alaturi de celelalte metode mai exigente). Ramane la latitudinea ta sa decizi daca iti asumi risul (posibil sa te examineze la engleza "la sange" pe viitor sau invers, sa te lase in pace), daca oamenii de acolo sunt abordabili, care si in ce masura, asa incat sa nu para un scandal ci o actiune ferma, in contextul conditiilor de dinaintea examenului plus concurenta cu cei de la scolile mai slabe. Daca ajunci la inspectorat, se rezolva sigur, dar sunt consecinte pentru scoala (director, profa de engleza si diriginta care nu a reusit sa rezolve). Iti doresc succes oricum !

Alte discuții în legătură

Abuz al profesorului impotriva elevului DARIUS_BZ DARIUS_BZ Buna seara! am rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema: fiica mea este eleva in cls.a vii-a si de cateva luni mai exact 6 profesoara de. biologie duce ... (vezi toată discuția)
Încãlcarea drepturilor la liceu ghesha ghesha Bună ziua. Sunt elev în clasa a XII-a, și consider că profesoara (diriginta) nu a avut un comportament decent. Cer ajutorul dumneavoastră, mai ... (vezi toată discuția)
Regulament scolar staruvp staruvp Buna ziua.As vrea sa stiu conform noului regulament scolar daca un elev este prins fumand tigari in incinta scolii este corect sa se scada elevului doua puncte ... (vezi toată discuția)