Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2013

Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi deschide un nou topic,cu permisiunea moderatorului.
Pentru inm 2013
Codul civil nou.
Carti aparute pe civilul nou, pana acum, sunt urmatoarele:
Contracte- Liviu Stanciulescu. Hamangiu; aparitie iulie 2012;
Institutii de drept civil in reglementarea NCC- aparitie ianuarie 2012- Hamangiu
Succesiuni- Liviu Stanciulescu- aparitie februarie 2012- Hamangiu
NCC comentat- C.H.Beck -aparitie martie 2012
Obligatii- Paul Vasilescu, Hamangiu aprilie 2012.

DREPT PENAL, ce este la ora actuala:

1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu
3.Mihail Udroiu -Drept penal.Parte generala, Parte speciala
4. Streteanu- Drept penal, parte generala. Curs.
5. Alexandru Boroi- Drept penal, parte speciala.

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic
3. Mihal Udroiu- Drept procesual penal
Codul penal. Codul de procedura penala.

Drept procesual civil- Codul ce va apare, daca va apare, in 2013 si eventual, doctrina, daca va apare.
Daca mai aveti alte informatii, va rog, postati-le.

ContSters262049, utilizator
Q88 a scris:

Ecaterina bine ai venit din nou la invatat!
Imi pare rau sa aud ca ai facut doar 60, sincer credea ca te numeri printre fericiti!

Multumesc pt suport Q88 ! ma numaram daca eram atenta ! Dar tot raul inspre bine ...

Edit : Aflu ca Voineag a scos in mai editia a 4 a a cartii sale de grile... Stiti detalii? Ma intereseaza cum sunt grilele la penal si procedura penala. Constat ca sunt in acelasi nr cu cele din editia a 3 a . sper ca nu a dat copy paste :D
Ecaterina Cucuteanu, utilizator
Iras a scris:

Q88 a scris:

Multumesc Kendra! Iti urez sa iei mai mult decat am luat eu anul acesta!
Jurisprudenta citesc de aici:
[ link extern ]

Si de aici:
[ link extern ]

:)

multumesc mult. Dl Boroi a scos o carte in ianuarie impreuna cu dl Stanciulescu. Apare in carte si dreptul de mostenire. Nu cred ca are rost cumparata cartea lui Stanciulescu separat.

kendra, utilizator
kendra a scris:

Iras a scris:

Q88 a scris:

Multumesc Kendra! Iti urez sa iei mai mult decat am luat eu anul acesta!
Jurisprudenta citesc de aici:
[ link extern ]

Si de aici:
[ link extern ]

:)

multumesc mult. Dl Boroi a scos o carte in ianuarie impreuna cu dl Stanciulescu. Apare in carte si dreptul de mostenire. Nu cred ca are rost cumparata cartea lui Stanciulescu separat.

Cartea lui Stanciulescu , cea de care amintesti tu, are in plus, Indiviziunea si imparteala mostenirii si partajul. In rest, sunt identice, din punctul de vedere al materiei succesorale.
ContSters262049, utilizator
@Ecaterina nici nu stiam ca a Voineag a mai scos o editie.
Pot sa spun ca eu am si editia din 2006 (in aceasta culegere intrebarile erau cu 1,2,3,4,5 sau nicio varianta de raspuns) si editia din 2009. Am avut curiozitatea sa fac testul de la actul juridic civil si din ed. 2006 si din 2009. Intrebarile au fost aceleasi in proportie de 90% cu mici diferente la variantele de raspuns, pentru ca in ed. 2009 exista 1 sau cel mult 2 variante corecte.
Sincer eu nu o voi cumpara.
Trebuie sa mai lucram putin la atentie; si eu m-am lasat cuprinsa de entuziasm ca sunt usoare (au fost in aparenta).
Asta e! La vara vom fi si mai pregatite!
@Kendra in cartea lui Boroi&Stanciulescu am vazut ca sunt incluse mostenirea legala, mostenirea testamentara si dreptul de optiune succesorala (exact capitolele de la INM). Eu cred ca e suficient; dar este doar opinia mea.
Q88 a scris:

@Ecaterina nici nu stiam ca a Voineag a mai scos o editie.
Pot sa spun ca eu am si editia din 2006 (in aceasta culegere intrebarile erau cu 1,2,3,4,5 sau nicio varianta de raspuns) si editia din 2009. Am avut curiozitatea sa fac testul de la actul juridic civil si din ed. 2006 si din 2009. Intrebarile au fost aceleasi in proportie de 90% cu mici diferente la variantele de raspuns, pentru ca in ed. 2009 exista 1 sau cel mult 2 variante corecte.
Sincer eu nu o voi cumpara.
Trebuie sa mai lucram putin la atentie; si eu m-am lasat cuprinsa de entuziasm ca sunt usoare (au fost in aparenta).
Asta e! La vara vom fi si mai pregatite!
@Kendra in cartea lui Boroi&Stanciulescu am vazut ca sunt incluse mostenirea legala, mostenirea testamentara si dreptul de optiune succesorala (exact capitolele de la INM). Eu cred ca e suficient; dar este doar opinia mea.

mda... dar din 2006 si pana in 2009 civilul nu s-a modifcat cine stie ce, inspre deloc chiar, in comparatie cu celelalte materii. Asa incat, daca si-a copiat civilul de la o editie la alta, nu e mare lucru. De aceea zic, ca nu-mi convine sa dau niste bani si sa ma trezesc cu o carte care are teste pe legislatia de dinainte de 2010, mai ales la procedura penala !!!