Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa CCC

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
In luna iulie 2010 am nascut, in 31 august 2010 mi-a incetat contractul de munca, am beneficiat de indemnizatie pana cand a facut copilul 2 ani. intrebarea mea este daca ma pot inscrie la somaj.
Va multumesc
Imi cer scuze pt. intarziere, dar abia acum m-am dus la AJOFM si mi-au spus ca pot depune actele pt.somaj.
Felicitari! Inseamna ca veti beneficia de indemnizatie de somaj.
Va mai adresez un subiect: mi-au spus sa aduc veniturile de dinaintea nasterii , nu se poate doar cu stagiul de cotizare?
Nu se poate ... va trebuie o adeverinta - exista model tipizat - cu veniturile realizate in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni.
Ca sa va poata calcula indemnizatia de somaj trebuie sa aduceti de la angajator adeverinta tip cu veniturile brute din 12 luni de cotizare la somaj anterioare intrarii in CCC.