Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumpararea unei case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumpararea unei case

buna ziua, as vrea sa stiu si eu ,daca se poate, la o casa in valoare de 36000 de euro cit m-ar costa notarul ?
crystyyy83, utilizator
am inteles va multumesc :yes:
Joha a scris:

este vorba de taxa de intabulare ....adica inscrierea cumparatorului in Cartea funciara a imobilului ca urmare a actului de vanzare....

inca ma mai mir pentru ca taxa de intabulare este 120 roni si apoi inscrierea actului de vanzare cumparare inca 60 roni. ce o mai fi costand inca 60 roni? :hm:
Stimata doamna dvs stiti ce vorbiti?
Stiti ce este taxa ANCPI cand se intabuleaza imobilul in CF oe numele cumparatorului ? Stiti cum se calculeaza?! Pt persoanele fizice este 0,15% din valoare iar pt cele juridice 0,5%. Ce spuneti dvs 60 de Ron este o notare in CF care nu are nicio legatura cu taxa ANCPI pe care o percepe notarul sau taxa BCF cand trimite actul de vanzare cumparare la CF cu cererea.
Hm....mai studiati @doinita...mai studiati...cum sta treaba...si nu va mai mirati...