Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamuriri pentru pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamuriri pentru pensionare anticipata

Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc!
Pt a beneficia de reducerea varstei de pensionare,trebuie sa fi lucrat cel putin 6 ani in gr.II-a.Pensionarea anticipata este fara penalizare,pensionarea anticipata partiala este cu penalizare 0,75% pt.fiecare luna de anticipare(pt.5 ani penalizarea este de 45%)
pai da, este si armata inclusa aici. in noiembrie va intra in somaj pentru inca un an de zile(nov 2013). nush daca conteaza la stagiul de cotizare
din cate imi dau seama este undeva la limita...e posibil ca pentru cateva luni sa nu poata iesi la anticipat
dar pentru dosar este nevoie de adeverinte de vechime de la locurile de munca anterioare(inclusiv sporuri) sau e suficienta copie dupa cartea de munca?
maria_corina29, utilizator