avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamuriri pentru pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamuriri pentru pensionare anticipata

Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: maria_corina29 , utilizator 21:04, 26 Septembrie 2012
Pt a beneficia de reducerea varstei de pensionare,trebuie sa fi lucrat cel putin 6 ani in gr.II-a.Pensionarea anticipata este fara penalizare,pensionarea anticipata partiala este cu penalizare 0,75% pt.fiecare luna de anticipare(pt.5 ani penalizarea este de 45%)
pai da, este si armata inclusa aici. in noiembrie va intra in somaj pentru inca un an de zile(nov 2013). nush daca conteaza la stagiul de cotizare
din cate imi dau seama este undeva la limita...e posibil ca pentru cateva luni sa nu poata iesi la anticipat
dar pentru dosar este nevoie de adeverinte de vechime de la locurile de munca anterioare(inclusiv sporuri) sau e suficienta copie dupa cartea de munca?
Ultima modificare: Miercuri, 26 Septembrie 2012
maria_corina29, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata gaby76 gaby76 - M, nascut in mai 1963 - vechime neintrerupta pe cartea de munca din aug. 1981 (35 ani peste cateva zile) - aceasta perioada include si perioadele de: ... (vezi toată discuția)
Pensionare ionitaaneta ionitaaneta Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)