Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere a celui de-al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere a celui de-al doilea copil

Buna ziua,
as dori sa stiu care este baza de calcul, conform noilor reglementari, pentru al doilea copil nascut la scurt timp dupa terminarea primului concediu. Mai exact primul copil s-a nascut pe 6 martie, iar al doilea se va naste anul viitor aprox pe 16 martie.
ce recomandati pentru perioada de intre concedii? un prenatal se poate lua?
Multumesc anticipat!
1. Deoarece al doilea copil se naste dupa ce se termina CCC1 veti proceda in felul urmator:
- la terminrea CCC1 faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii, in baza aceluiasi CIM, incepand cu ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 2 ani.
- tot cu aceeasi data prezentati angajatorului certificatul de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) pentru al doilea copil (nu e nevoie sa faceti cerere catre angajator pentru concediul de maternitate, e deajuns sa prezentati certificatul medical).

2. Apoi, pentru CCC2 procedati asa cum ati procedat si pentru CCC1.

3. - Indemnizatia pentru CCC2 se calculeaza avand in vedere veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii celui de al doilea copil, in procent de 85%.
- In cazul dvs. veniturile sunt formate din indemnizatia pentru CCC1 si indemnizatia pentru zilele de concediu prenatal.

4. Indemnizatia pentru concediul de maternitate este si ea de 85% din media veniturilor brute din ultimele 6 luni (in care ati fost in CCC1).

5. Legea 210/1999 privind concediul paternal a ramas aceeasi.

multumesc pentru ajutor si promptitudine!
Faptul ca so?ia va na?te la un interval de 3 săptămâni de la încheierea ICC pentru primul copil, angajatorul în primul rând trebuie să sisteze suspendarea contractului de muncă ?i să ave?i din nou calitatea de angajat, lucru care vă permite efectuarea concediului de maternitate pentru al doilea copil, urmând apoi să solicita?i suspendarea contractului de muncă ?i să solicita?i concediu pentru cre?terea celui de al doilea copil, func?ie de prevederile O.111/2010, completată ?i modificată până la 31,10,2012.

SILVIA HORVATH a scris:

După data de 01,10,2012 procentul de acordare a ICC este pentru toate situa?iile este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni anterioare na?terii copilului.
Ma refer la cei care sunt beneficiari de ICC ?i la cei ce urmează să fie beneficiari de ICC de la 01.10.2012

[Mesaj consecutyi. In 30 de minute puteti interveni pe mesajul initial fara sa deschideti topic nou]
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
SILVIA HORVATH a scris:

Faptul ca so?ia va na?te la un interval de 3 săptămâni de la încheierea ICC pentru primul copil, angajatorul în primul rând trebuie să sisteze suspendarea contractului de muncă ?i să ave?i din nou calitatea de angajat, lucru care vă permite efectuarea concediului de maternitate pentru al doilea copil, urmând apoi să solicita?i suspendarea contractului de muncă ?i să solicita?i concediu pentru cre?terea celui de al doilea copil, func?ie de prevederile O.111/2010, completată ?i modificată până la 31,10,2012.

....

Nici nu ar trebui sa i se inceteze suspendarea c.i.m., decat formal .... suspendarea pentru concediu de maternitate intervine de drept , art.50 lit.a C.mun. .. iar pentru a beneficia de concediu de maternitate nu trebuie sa aiba din nou calitatea de salariat ...