avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie daca prima notare in cartea de munca este 01.09.1980.activitate neintrerupta ,dacat in stagiul militar .Si daca se paote iesi anticipat .

Multumesc,

multumesc frumos

unde pot urmari daca se aproba legea?

Seara buna,

Radu
Puteti reveni cu un mesaj pe acest forum. E mai sigur decat stirile de la televizor.
multumesc frumos.
as vrea sa va interb daca perioada in care am fost militar în termen se socoteste ca si vechime.

multumesc,

Radu
Da, stagiul militar este considerat stagiu asimilat. Acesta se ia in calcul doar la pensia limita de varsta, la anticipata nu.
multumesc frumos.

De 1 Martie La multi ani ! sa aveti o primavara frumoasa

Alte discuții în legătură

Data iesire anticipat la pensie octavostef octavostef am 55 ani si 30 ani munca efectiva din care 16 cu grupa II de munca.Am inceput munca din 1983 septembrie. Am 5 ani de facultate si 6 luni armata. La ce ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi la pensie riana02 riana02 Buna ziua, Mama mea este nascuta in data de 11.12.1952 si are un stagiu de cotizare de 35 de ani neintrerupti in conditii normale de munca. Imi poate ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot sa ma pensionez anticipat? misu2005s misu2005s am lucrat din anul1972 28 11 pina 27 02 1974 am facut armata dupa care am lucrat pina in anul 2003 27 10 din data de16 05 1983 pina la data de01 04 2001 am ... (vezi toată discuția)