Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... comunicare hotarare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

comunicare hotarare

M-am judecat cu un furnizor de servicii si nu mi s-a comunicat hotararea (as fi dorit sa fac recurs pentru ca am vazut hotararea judecatoreasca pe saitol judecatoriei).
Ce pot sa fac?
Ori asteptati comunicarea ori faceti o cerere de comunicare a hotararii. Conform art. 301 Cod procedura civila termenul de recurs este de 15 zile de la data comunicarii hotararii, daca legea nu dispune altfel.

Lucian Huzum, Consilier juridic
procesul s-a judecat in mai, hotararea s-a dat in iunie, a trecut cam mult timp. Este posibil sa nu se mai trimita hotararea partilor in astfel de situatii sub rezerva obligativitatii acestora de a se informa asupra hotararii?
hotararea instantei de fond se comunica obligatoriu partilor din proces.
Inschimb,daca era o cale de atac ( recurs,apel, contestatie in anulare, ... ), atunci acea hotarare nu se comunica, ci trebuie sa depuneti o cerere in acest sens pe care trebuie sa o timbrati corespunzator ( cu TJT = 2lei si TJ = 0,15 lei ).
Sa fiti atent,-a la termenul in care trebuie sa depuneti cererea, sa va incadrati in termenul legal.

multumesc.