Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe publicitate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe publicitate

buna ziua
As dori sa stiu si eu ce taxe, tva, etc se aplica pentru publicitatea indoor si outdoor, eventual o sursa de informare sigura.
Va Multumesc
Am intrebat la serviciul de urbanism informatii despre mijloacele publicitare si mi s-a spus sa citesc HCL 403/2007. Eu caut un mijloc publicitar care sa nu necesite autorizatie de constructie sau aviz de la primarie si citind aceasta HCL am ajuns la concluzia ca un people stopper nu s-ar incadra in categoria mijloacelor publicitare prevazute de HCL 403. Art. 2 Mijloacele de publicitate pentru amplasarea cărora sunt necesare autorizaţii de construire sau avize eliberate de Primăria Municipiului Iaşi sunt:
a) firmele, la locul desfaşurării activităţii;
b) panourile şi casetele de afişaj şi reclamă amplasate pe faţadele clădirilor (altele decât firmele);
c) mesh-urile;
d) casetele /plăcuţele publicitare şi/sau direcţionale amplasate pe stâlpi ce susţin diferite reţele;
e) totemuri şi panouri publicitare amplasate pe domeniul public sau privat;
f) bannere;
g) steaguri publicitare;
h) panouri de afişaj destinate publicităţii diferitelor manifestări culturale, sportive sau alte activităţi;
i) mijloace publicitare de diferite dimensiuni amplasate pe împrejmuirile organizărilor de şantier;
j) publicitatea temporară şi publicitatea pe autovehicule.

Ar putea cineva sa-mi confirme acest lucru?legea asta mi se pare interpretabila...
Buna ziua,

De ce unele primarii percep taxa de publicitate pentru panouri de informare de genul "Baraj Bicaz" sau "Centrala hidroelectrica Stejaru"?
De ce unele primarii considera ca aceste panouri sunt de tipul "panouri de identificare a instalatiilor energetice", iar alte primarii considera ca aceste panouri nu se incadreaza la aceasta categorie?
Intreb acest lucru pentru ca unele primarii ne cer sa platim taxa de publicitate aferenta acestor panouri, iar altele nu... si nu inteleg de ce!
Ma puteti ajuta, va rog, cu un raspuns?
Multumesc.