Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare-cumparare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere??

este valabil contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere daca nu este facuta succesiunea?
poate fi atacat acest contract?
poi contractul a fost facut intre sotia defunctului si fiica care a fost infiata. mostenitoarea legala(fiica cu care locuieste) a aflat din alte surse ca au facut contract de vanzare cumparare.
Presupun că nu este un contract încheiat în formă autentică (notarul nu ar fi autentificat un astfel de act atîta vreme cît nu este lămurită succesiunea). Nefiind autentic, contractul este nul.

Dacă totuşi este vorba despre un act autentic, atunci soarta contractului va fi decisă conform prevederilor art.1683(5) cod civil:

(5) Atunci când un coproprietar a vândut bunul proprietate comună și ulterior nu asigură transmiterea proprietății întregului bun către cumpărător, acesta din urmă poate cere, pe lângă daune-interese, la alegerea sa, fie reducerea prețului proporțional cu cota-parte pe care nu a dobândit-o, fie rezoluțiunea contractului în cazul în care nu ar fi cumpărat dacă ar fi știut că nu va dobândi proprietatea întregului bun