Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie.

Am o vecina care vrea sa stie cat mai are pana la iesire la pensie. Din spusele ei rezulta asa:
- in ianuarie 2013 implineste 56 ani.
- are o vechime in munca de 35 ani numai in invatamant ca educatoare.

1) Cand poate iesi la pensie normala?
2) Ar putea iesi mai devreme? Daca DA,cand si cum?
-Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 8 luni.
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare este de 45%.