Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de mandat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de mandat

cum se interpreteaza acel fragment din lege : ADMINISTRATORUL POATE FI SI SALARIAT, DAR SALARIATUL NU POATE FI SI ADMINISTRATOR
De unde ati luat acest text ?
Ceea ce ati citit dvs nu este un text de lege si o opinie din doctrina ....parerea mea este ca, neexistand pentru SRL-uri vreo interdictie legala , administratorul poate cumula si calitatea de salariat.
dar in cazul unui SA, se poate cumula mandat cu calitatea de salariat? Daca peste 3 ani , va lucra la alt proiect cu fonduri externe, o va face in baza acestui CIM, sau se inchide acest CIM, si se va redeschide unul nou?
In cazul unui S.A. nu se poate acest lucru, sa se cumuleze calitatea de administrator cu cea de salariat.