Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care sunt spatiile ce intra in proprietatea comuna la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care sunt spatiile ce intra in proprietatea comuna la blocurile noi construite?

Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc nou, construit in 2010, format din 16 apartamente.
Va rog sa imi spuneti daca spatiul de sub casa scarii intra sau nu in proprietatea comuna sau poate fi vandut de catre dezvoltator!
Va multumesc!
Corect. Holul de pe casa scarii este in proprietate comuna iar holul din interiorul apartamentului este proprietate individuala chiar daca se numeste tot hol.
Va rog sa aveti in vedere urmatorul articol din P118-99

2.6.29. În casele de scari de evacuare nu vor fi amenajate spatii de lucru, de depozitare
ori cu alte destinatii (în afara de circulatie) si nu vor fi introduse conducte de gaze naturale pentru utilizari tehnologice, conducte pentru lichide combustibile sau tuburi colectoare de gunoi sau alte materiale.
Se admite amplasarea în casa scarilor a instalatiilor care nu prezinta pericol de incendiu sau
explozie, daca nu reduc gabaritul necesar pentru evacuare.
În cazul amplasarii tuburilor colectoare de gunoi sau alte materiale, în încaperi adiacente
separate, dar care comunica cu casele scarilor de evacuare, se vor lua masuri corespunzatoare pentru a se împiedica patrunderea fumului si a focului în casa scarii.

ce decizie CCR stabileste ca proprietatea comuna nu poate fi folosita , concesionata , inchiriata decat cu acordul tuturor proprietarilor / multumesc anticipat !
Vedeti daca va ajuta pe acest subiect :
Decizia nr. 1514/2011referitoare la admiterea excepţiei de neconstituţionalitate a prevederilor art. 45 alin. (3)-(6) din Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, in vigoare de la 12.01.2012

[ link extern ]