avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ANAF poate sa dea amenzi fara sa controleze ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ANAF poate sa dea amenzi fara sa controleze contribuabilii??

Buna ziua. Firma mea a primit o amenda de la ANAF pentru depunerea cu intarziere a unei declaratii fiscale. Asta nu inseamna ca fapta a fost constatata in urma unui control ? Eu nu am stiut de asta pentru ca totul s-a intamplat la sediul ANAF (dupa cum reiese din locul incheierii procesului verbal). Nu sunt incalcate asa prevederile din Codul de procedura fiscala cu privire la inspectia fiscala? Va rog dati-mi un raspuns.=D>
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 21:36, 4 Decembrie 2012
Prevederi legale care sa "contrazica prevederile legale":rolleyes: eu nu cunosc:wassat:.
Mai studiez ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contribuabil inactiv vedea vedea Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca in conformitate cu ordinul ANAF 819/2008 , privind declararea contribuabililor inactivi , daca nu depun la doua termene ... (vezi toată discuția)
Articolul 83 - firma inactiva alin_bv alin_bv ARTICOLUL 83 Depunerea declaratiilor fiscale (1) Declaratia fiscala se depune la registratura organului fiscal competent sau la posta prin scrisoare ... (vezi toată discuția)