Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda pentru bataie in locuri publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda pentru bataie in locuri publice

eram la discoteca si o fata s a luat de mine am inceput sa ne batem ,dupa ce s-a incheiat toata altercatia ea a constatat k ochelarii ei sunt pe jos sparti!akum ma acuza ca i-am luat ochelarii de la ochi si i-am spart cu buna vointa,in bataia asta intre" ",mi am pierdut si eu cercelul de aur...a depus declaratie la politie m au chemat si pe mine si acum ni s-a spus ca daca nu ajungem la o intelegere ni se va da amenda la amandoua si daca se dovedeste k eu i am spart trebuie sa-i platesc asa ca m am ales si batuta si probabil cu amenda .Intrebarea este cam ce valoare poate sa aibe amenda?multumesc
si va rog frumos pe cei care a-ti vazut mesajul meu sa-mi dati un sfat,pt ca imi este frica de faptul ca o sa primim amandoua amenda dar si ca va face in asa fel incat eu sa-i platesc ochelarii si are si niste ochelarii din aia cu lentile groase deoarece are si hipermetropie si strabism...:(
Buna seara,

Daca considerati ca nu sunteti vinovata, puteti refuza plata pagubelor.
Daca localul cu pricina are sistem de supraveghere, puteti cere inregistrarile din seara respectiva, care sa va dovedeasca nevinovatia.
Daca a-ti suferit vatamari corporale, puteti merge la Medicina Legala si scoate un certificat constatator cu care sa mergeti la Politie si sa faceti o plangere penala.
Toate acestea sunt drepturile dumneavoastra.

Dar observati faptul ca sunt multi "daca" . Cateodata e mai bine sa platesti si sa mergi mai departe, decat sa te afunzi mai tare in cheltuieli si drumuri pe la Politie, Judecatorie, etc.

Sfatul meu, daca imi permiteti : o pereche de ochelari e mai ieftina de 200 de lei.

Pareri mai avizate sunt binevenite,

Cu respect,

Paul
chaserica, utilizator
Daca l-am ținut pe un băiat ca sa nu fuga ptr ca urma sa primească o bătaie de la. Cineva si eu nu l-am lovit deloc ce amenda pot primi?
Paullayer, utilizator