Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Norme de Protectia Muncii si PSI - instruire angajati
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Norme de Protectia Muncii si PSI - instruire angajati

buna ziua.
care este documentatia necesara la dosar pentru protectia muncii si psi?
sunt intr-un complex comercial deci cum se face in acest caz documentatia ?

pot fi complectate de catre administrator daca sunt doar 2 salariati?
multumesc.
Interventie moderator.

pop sorin a scris: "Care este organul de control in domeniul SSM? Tot ca si la PSI (ISU)?"
Am gasit :) Este vorba de ITM."
Daca doriti sa puneti intrebari referitoare la activitati care sunt neclare pentru dvs., este corect sa deschideti o discutie noua, conform prevederilor Regulamentului forumului, nu sa postati noi intrebari in cadrul unei discutii deschise de catre un alt utilizator.
Legea securitatii si sanatatii in munca mentioneaza la Cap. X Autoritati competente si institutii cu atributii in domeniu,
-art.45 al.(1) Ministerul muncii, solidaritatii sociale si familiei in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
-art.46 al.(1) Ministerul sanatatii publice, ca organ de specialitate al administratie publice centrale, este autoritatea centrala in domeniul asistentei de sanatate publica.
-art.47al.(1) Inspectia muncii reprezinta autoritatea competenta in ceea ce priveste controlul aplicarii leguslatiei referitoare la securitatea si sanatatea in munca.
Inspectia muncii este organizata si functioneaza conform prevederilor Legii nr. 108/ 1999 cu modificarile si completarile ulterioare.
La art.2 din aceasta lege, se mentioneaza: Inspectia muncii are in subordine inspectoratele teritoriale de munca, institutii cu personalitate juridica, care se organizeza in fiecare judet si in municipiul Bucuresti.