Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

Buna,
Ma intereseaza daca la stabilirea stagiului pt pensionare anticipata partiala se ia in calcul perioada in care am fost in somaj. (Sunt in somaj pana in 15 dec 2012). Am 56 ani, 0 luni, sex F. Vechime in munca 30 ani, 2 luni.

Multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, plata contributiei facandu-se de catre Agentia de Somaj.
- Asadar stagiul de cotizare la pensie este de 30/2 + 12 luni = 31 de ani si doua luni, adica aveti indeplinit stagiul complet de cotizare.

3. Puteti solicita pensie anticipata partiala cu ziua imediat urmatoare aceleia in care se termina somajul (in decembrie 2012).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru raspuns!