Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... refuz plata intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

refuz plata intretinere

buna dimineata
va rog sa imi dati un sfat, daca se poate
administratia blocului m-a actionat in instanta pentru o suma de bani ( cote intretinere+penalizari+executor+cheltuieli de judecata ) , am contestat suma , in scris, si am explicat de ce refuz sa platesc. dosarul este pe rol si avem termen in ianuarie 2013...administratia pretinde aceste sume de bani pentru perioada 2009 - septembrie 2012; am fost la administratie sa achit intretinerea pentru luna octombrie 2012 si au refuzat sa primeasca banii si mi-au spus ca nu vor primii nicio suma de bani decat daca accept, printr-un angajament de plata, TOATA suma pretinsa de ei; in caz contrar nu imi vor incasa nicun ban pana la proces si acolo vor face o cerere prin care vor cere adaugarea la suma pretinsa si cotele de intretinere pentru octombrie 2012-decembrie 2012 + penalizari. ce pot face? Va multumesc

In parte va ajuta
Aveti si mai multa credibilitate in conditiile in care prezentati mandat postal prin care eventual asociatia de proprietari sa refuze suma
Pentru interesul dvs ,aveti posibilitatea inclusiv sa deschideti cont,pe care sa il comunicati asociatiei de proprietari si pe care sa il alimentati lunar cu suma echivalenta c/v intretinere
Utilizatoarea poate sa deschida cate conturi bancare vrea si in care sa depuna de cate ori vrea, dar asociatia nu are acces la acei bani, asa ca....nu poate depune decat in contul bancar al asociatiei.
@alexaxa,
spuneti ca sunteti actionata in instanta pentru ca nu v-ati achitat obligatiile pentru perioada 2009-09.2012 si ca termenul este in ian. 2013 - proces care poate sa se termine poate in 2014 sau mai tarziu... In aceasta situatie, confom legilor in vigoare, asociatia poate si chiar este indicat sa va incaseze sume reprezentand debite din perioada pentru care ati fost actionata in instanta initial si ma refer numai la cote la intretinere si penalizari. La primul termen dvs. puteti prezenta copii dupa chitantele respective pentru a diminua debitul pentru care ati fost actionata in instanta. Ca dvs. contestati valoarea acestui debit, este de inteles, dar deocamdata trebuie sa aduceti in instanta argumentele dvs., apoi sa asteptati hotararea instantei cu privire la valoarea debitului.
Deci asociatia trebuie sa va incaseze orice suma in vederea stingerii debitului vechi si nu a debitul lunilor pana la care ati fost actionata in instanta (oct. 2012) - indiferent prin ce metode achitati (casierie, cont bancar, mandat postal). Debitele se sting in ordinea vechimii acestora, chiar daca dvs. scrieti pe documentul bancar ” intretinere oct. 2012”.
In alta ordine de idei, conform legii, aveti drepul ca in primele 10 zile de la afisarea obligatiilor de intretinere pe lista de plata, sa contestati valorile respective la conducerea as. prop., administrator, cenzor. De nu ati facut acest lucru? Oricum, in instanta aveti dreptul de a contesta valoarea debitului, dar pentru acest lucru trebuie sa solicitati efectuarea unei expertize judiciare cu un expert contabil desemnat/repartizat de catre instanta - insa trebuie sa stiti ca acest servici trebuie achiat de dvs. si numai daca se constata ca aveti dreptate, puteti solicita instantei ca c/val. serv. de expertiza sa-l achite as. prop., altfel va trebui sa mai achitati cam 800 - 1000 lei - si nu cred ca doriti acest lucru.
Suma privind cheltuielile de judecata pretinsa de as. prop.(probabil chelt. cu avocatul) trebuie incluse in sarcina dvs. doar dupa proces si numai daca instanta hotaraste acest lucru; apoi cheltuielile cu ex. judecatoresc, este alta poveste - daca in urma procesului pierdut de debitor, debitul nu este achitat de buna-voie, creditorul poate apela la un executor judecatoresc si da, serviciile acestuia costa...
In final, trebuie sa intelegeti ca orice suma achitata de dvs.- prin orice mijloace, va stinge debitele cele mai vechi si nu cele actuale. Acest lucru trebuie sa-l cunoasca si cei de la asociatie - daca nu cumva v-au comunicat acest lucru. Stiti cand puteti incepe a achita debite incepand cu oct. 2012? Numai dupa terminarea procesului, cand instanta va va obliga la plata debitelor 2009-09.2012, caz in care dvs. stabiliti cu as. prop. un angajament de esalonare a debitului initial, cand pe langa plata esalonata puteti efectua si plati ale lunilor curente (desigur, incepand cu oct. 2012).
sumele pretinse de asociatie se refera la niste datorii din perioada 2009-sept 2012 , in aceasta perioada am achitat aprox 90% din cote - am avut si un acord de plata semnat cu administratia. acum refuz sa mai achit sumele pe care le cer pt ca din totalul de 4400 ron pe care mi-l imputa , 1850 ron reprezinta cheltuieli de judecata ( 800 + 800 doi avocati + 250 o notificare de plata din partea unui executor !! ). ca sa fiu explicit asociatia m-a actionat in instanta in 2010 si pt ca nu aveam argumente sa ma apar ( aveau dreptate ) nu m-am prezentat in instanta si nici nu am conteastat nicio suma, dar supriza a fost ca instanta a suspendat cauza cerand niste documente lamuritoare asociatiei ( documente care se refereau la modalitatea de calcul a penalitatilor si documente privind hotararile adunarii generale - exista hotarare judecatoreasca) - aceste documente nu am fost aduase de asociatie ( abia in aceste moment mi-am dat seama ca e ceve in neregula si am studiat legea ) si cauza a fost casata in noiembrie 2012 ( pentru acest proces imi cer 800 ron cheltuieli de judecata ! ) .... in aceeasi luna pentru ca mi se calculau niste cote de intretinere pe care le consideram aberante si pt ca am avut tupeul sa cer lamuriri am fost actionat iar in instanta ( va dati seama ca sunt destul de popular acolo in bloc :) ) si pentru cel de-al doilea proces imi cer 1050 ron cheltuieli de judecata !! ( suma este deja inclusa in cotele de intretinere afisate ). ca sa fiu exact neintelegerile de anul asta au plecat de la calculul pausal care mi se aplica pentru consumul de apa rece/calda , pe motiv ca nu am dus indexul la timp ( indexurile se depun la administratie fara sa se inregistreze data depunerii - cuvantul meu contra al lor cu privire la data depunerii) , m-am trezit cu intretinere pt lunile iunie/iulie/august de aprox 430 ron/luna in timp de apartament similar avea de plata aprox 130 ron. nu este normal ca ei sa incaseze banii pe care vreau sa ii dau si in functie de hotararea instantei sa se regleze sumele? jurista asociatiei mi-a spus ca va incasa bani de la mine doar daca RECUNOSC suma integrala, altfel nu va incasa nimic!!! comunicarea cu asociatia a fost ingreunata si de faptul ca anul acesta a decedat fostul presedinte si vreo 3 luni administratorul a spus ca nu am cu cine vorbi pt asociatia nu avea presedinte!
alexaxa, utilizator
@elga
Se practica cu succes ,mai ales in cazuri de diferende proprietar reprezentanti asociatie de proprietari ,deschidere de cont de catre proprietar pe numele asociatiei de proprietari,cont care este alimentat lunar cu suma pe care intelege proprietarul sa o achite
Proprietarul detine obligatia sa informeze oficial asociatia de proprietari ca poate prelua c/v intretinere lunara din contul deschis la unitatea X
Prin comunicarea oficiala a existentei contului ,prin alimentarea lunara a acestuia cu suma c/v intretinere ,asociatia de proprietari nu mai poate invoca neplata sau rea credinta din partea proprietarului