avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... citatie tribunal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

citatie tribunal

In anul 2009 am avut un accidentat auto soldat cu avarii. Totul s-a rezolvat pe cale amiabila, i-am dat asigurarea.... celuilalt sofer(eu fiind vinovat) El si-a reparat masina cu asigurare lui CASCO, urmand ca firma lui de asigurari sa recupereze banii de la firma mea de asigurari. Deoarece cele 2 firme nu s-au inteles in privinta costurilor de reparative s-a ajuns l-a tribunal, iar eu am primit o citatie in care sunt chemat ca martor. Ce se intampla dak nu pot sa ma duc(lucrez in strainatate si nu pot sa vin atunci) ?? Cine imi plateste zilele pierdute de la munca,transportul??
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 18:59, 16 Decembrie 2012
nu am primit-o eu ,ci sotia(eu nu am ajuns inca in tara). a primit citatia impreuna cu vreo 12 pagini in care se explica cum s-a intamplat accidentul, daunele , cat au costat reparatiile,etc. sa presupunem ca printre acele hartii ar fi si copia dupa cererea de chemare in judecata. ....
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Decembrie 2012
the_power_25xxxx, utilizator
Documentele comunicate de instanta reprezinta actiunea formulata de partea care a inteles sa va introduca drept intervenientcu scopul obligarii dvs la plata prejudicii produse la auto in urma evenimentului rutir
Daca nu aveti posibilitatea sa va prezentati personal,este de preferat ca sotia sa contacteze persoana specializata,care in urma analizarii documentelor sa poata redacta intampinare in numele dvs
Referitor la situatia dvs aparte am precizat anterior eventual sa se judece in lipsa
ok.multumesc pentru raspuns
Am inteles ca termenul de judecata ar fi undeva in luna aprilie.
Pana atunci luati cunostinta de documentatia transmisa, puteti contacta o persoana de specialitate care sa va ofere un punct de vedere avizat si sa decideti masurile pe care le veti lua.
the_power_25xxxx a scris:

nu am primit-o eu ,ci sotia(eu nu am ajuns inca in tara). a primit citatia impreuna cu vreo 12 pagini in care se explica cum s-a intamplat accidentul, daunele , cat au costat reparatiile,etc. sa presupunem ca printre acele hartii ar fi si copia dupa cererea de chemare in judecata. ....


La "etc." este cuprinsa si seria politei RCA pe care ati avut-o si pe care o cautati inutil in subiectul din sectiunea Asigurari.Nu aveti nevoie de o copie, ea se afla depusa la dosar.In calitate de intervenient fortat, instanta va cheama pentru a asista sau a interveni (daca este cazul) in sprijinul propriei persoane , a carei culpa se discuta si este acoperita integral de acel document-contract (polita RCA).
Depuneti o intampinare (asa cum ati fost sfatuit deja )si solicitati judecata in lipsa.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! având calitatea de intervenient reclamant/intervenient ... mihaimaria mihaimaria Bună ziua! Având calitatea de Intervenient reclamant/Intervenient forțat am fost sfătuit că nu este obligatoriu să fac întâmpinare în momentul în ... (vezi toată discuția)
Citatie in calitate de intervenient fortat ContSters236702 ContSters236702 Buna ziua. Fiica mea a provocat un accident (a trecut pe rosu), i-a produs daune masinii lovite, fara victime, intelegere amiabila. Conducatorul auto lovite ... (vezi toată discuția)
Problema polita asigurare auto rca MeMyselfandI2 MeMyselfandI2 Buna ziua Astazi am primit o citatie prin intermediul caria sunt chemat intr-un proces in calitate de interveninent, in proces cu o anumita persoana in ... (vezi toată discuția)