Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... citatie tribunal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

citatie tribunal

In anul 2009 am avut un accidentat auto soldat cu avarii. Totul s-a rezolvat pe cale amiabila, i-am dat asigurarea.... celuilalt sofer(eu fiind vinovat) El si-a reparat masina cu asigurare lui CASCO, urmand ca firma lui de asigurari sa recupereze banii de la firma mea de asigurari. Deoarece cele 2 firme nu s-au inteles in privinta costurilor de reparative s-a ajuns l-a tribunal, iar eu am primit o citatie in care sunt chemat ca martor. Ce se intampla dak nu pot sa ma duc(lucrez in strainatate si nu pot sa vin atunci) ?? Cine imi plateste zilele pierdute de la munca,transportul??
nu am primit-o eu ,ci sotia(eu nu am ajuns inca in tara). a primit citatia impreuna cu vreo 12 pagini in care se explica cum s-a intamplat accidentul, daunele , cat au costat reparatiile,etc. sa presupunem ca printre acele hartii ar fi si copia dupa cererea de chemare in judecata. ....
the_power_25xxxx, utilizator
Documentele comunicate de instanta reprezinta actiunea formulata de partea care a inteles sa va introduca drept intervenientcu scopul obligarii dvs la plata prejudicii produse la auto in urma evenimentului rutir
Daca nu aveti posibilitatea sa va prezentati personal,este de preferat ca sotia sa contacteze persoana specializata,care in urma analizarii documentelor sa poata redacta intampinare in numele dvs
Referitor la situatia dvs aparte am precizat anterior eventual sa se judece in lipsa
ok.multumesc pentru raspuns
Am inteles ca termenul de judecata ar fi undeva in luna aprilie.
Pana atunci luati cunostinta de documentatia transmisa, puteti contacta o persoana de specialitate care sa va ofere un punct de vedere avizat si sa decideti masurile pe care le veti lua.
the_power_25xxxx a scris:

nu am primit-o eu ,ci sotia(eu nu am ajuns inca in tara). a primit citatia impreuna cu vreo 12 pagini in care se explica cum s-a intamplat accidentul, daunele , cat au costat reparatiile,etc. sa presupunem ca printre acele hartii ar fi si copia dupa cererea de chemare in judecata. ....

La "etc." este cuprinsa si seria politei RCA pe care ati avut-o si pe care o cautati inutil in subiectul din sectiunea Asigurari.Nu aveti nevoie de o copie, ea se afla depusa la dosar.In calitate de intervenient fortat, instanta va cheama pentru a asista sau a interveni (daca este cazul) in sprijinul propriei persoane , a carei culpa se discuta si este acoperita integral de acel document-contract (polita RCA).
Depuneti o intampinare (asa cum ati fost sfatuit deja )si solicitati judecata in lipsa.