Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cat timp
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cat timp

cat timp dureaza sa se faca o departajare a terenurilor la 5 frati?
Medierea isi gaseste aplicabilitate in toate domeniile de drept: civil, penal, comercial .... Este mult mai rapida si eficienta. Solutia gasita este o solutie unanim acceptata si respectata. Procesul de mediere se desfasoara intrun cadru familial nefiind publica ca in procesul judecatoresc unde este publica si auzita de toata lumea. Relatiile dintre parti nu se deterioreaza. Aceste pareri sunt sustinute de foarte multa lume din diferite domeni, printre care Cristi Danilet - procuror, Zeno Sustac, Claudiu Ignat, Tatu Doru - avocati... insirarea ar putea continua.
Seffer Laurentiu, Consilier juridic
Daca va intelegeti, puteti merge la notar si incheia un partaj voluntar (dureaza cel mult 1-2 luni, daca nu aveti cadastrul facut), daca nu va intelegeti, urmeaza sa introduceti actiune la judecatorie pentru partaj succesoral si va dura destul de mult (estimativ minim 1 an, maxim 3 ani).

Av.Cermak Iuliana