Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PASAPOARTE BIOMETRICE.O persoana poate fi localizata ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PASAPOARTE BIOMETRICE.O persoana poate fi localizata cu ajutorul unui astfel de pasaport biometric?

Scandalul pasapoartelor biometrice ce are de fapt la baza?
Simpla emitere a pasaportului cu includerea amprentei digitale, numarul apocaliptic 666, riscul ca orice persoana sa poata fi localizata daca are un astfel de pasaport la ea ?

Este posibila din punct de vedere tehnic localizarea persoanei respective daca are pasaportul la ea?
Exista dovezi concrete in acest sens?
Ar fi foarte interesant un raspuns tehnic cu privire la posibilitatea localizarii persoanei inainte de a se putea analiza si a se putea face o abordare juridica.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu numai ca putem fi urmariti , dar aceste acte sunt :"NESIGURE"
"Pasapoartele biometrice, noi oportunitati pentru furtul de identitate"
Bucuresti, 07 martie 2007

gecadnet.ro/securitate/stiri/266.Pasapoartele-biometrice-noi-oportunitati-pentru-furtul-de-identitate.html

"In perioada 2004 -2006 pasapoartele biometrice au fost adoptate ca metoda de identificare in tari ca Germania, Grecia, Austria, Belgia, Polonia, Lituania, Slovenia, SUA si Marea Britanie. Acestea sunt considerate ca fiind cele mai sigure acte de identitate din lume, fiind capabile sa stocheze date complexe privind posesorul, cum ar fi fizionomia, amprentele sau scanari ale retinei. Dat fiind nivelul de pregatire tehnica si dotarile de care dispun falsificatorii si crima organizata, tocmai caracteristicile tehnice deosebite expun posesorii acestor acte la riscuri severe."

Gecad Net este o firma pt securitate informatica - deci o parere avizata . Autoritatile( in general oameni care nu au legatura cu securitatea informatica ) spun ca sunt sigure .

Mi se pare suspecta aceasta graba , si mai ales urmarile implementarii acestor documente electronice , Nu gasesc nimic anormal in faptul ca sunt electronice , dar ca au o antena ..... Asta da PROBLEMA

Din pacate probleme sunt multe, dar majoritatea decide.Asa e in societatile democratice.
Infractionalitatea este intotdeauna cu un pas inainte.
Se vor urmari fraierii si cei smecheri se vor descurca.Asa se intampla de obicei.
Cam asta ar fi problema.Nimic nou.Probabil.

avocat Claudiu Lascoschi