Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie banca

buna ziua, am scos de pe card 200 lei crezand ca mai trebuie sa imi fi virat inca un salariu dar cand m-am uitat pe card aveam minus 200 lei banii pe care i-am scos eu, m-au sunat cei de la banca am recunoscut ca am scos eu mi-au spus k au avut niste probleme si le-am spus k in cel mai scurt timp o sa le trimit banii numai k nu am acuma vreau sa le trimit luna viitoare cand imi vine somajul. Ma expun la vreun risc daca le trimit banii luna viitoare sau pot ei sa imi opreasca din somajul de luna aceasta?
Este de preferat pentru a preintampina situatii neplacute sa luati legatura cu reprezentantul bancii sa detaliati situatia cu care va confruntati,astfel incat banca sa nu interpreteze nevirarea sumei drept neasumarea responsabilitatii dvs de acoperire card
Daca platiti in interval de 29 de zile de la scadenta nu se intampla nimic.Veti plati niste penalizari, dar la aceasta suma ele vor fi destul de mici. Daca depasiti 29 de zile veti fi raportata la Biroul de Credit, si poate sa va afecteze la accesarea unui imprumut. Dar daca restanta nu depaseste 59 de zile, nici acolo nu va va afecta foarte mult. Nu va incepe nimeni procedura de executare silita pentru intarziere de o luna, dar, asa cum zicea si cel de mai sus, puteti merge sa vorbiti cu angajatul banii sa vada buna dumneavoastra credinta. Raportarea la BC se va face oricum, dar macar nu va vor agasa cu telefoane si somatii.