Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... calcul salariu functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

calcul salariu functionar public

Am ramas in ingrijire copil si cand m-am intors la munca in cadrul unei primarii, salariul mi-e diminuat. O anumita suma imi dau seama de unde provine, spor CFP diminuat de la 25%, la 10% cf noii legi dar restul nu, asa ca va rog ajutati-ma sa-mi calculez salariul.Inainte sa nasc(ianuarie 2011)am avansat de la inspector asistent la inspector principal, am 8 ani si 8 luni lucrati, deci spor 10%, spor de dispozitiv 25% si spor CFP 10%.Care-i baza de pornire?In ce clasa ma incadrez(42 cum imi scrie pe dispozitie?daca da ce e cu coeficientul respectiv, la ce se aplica?).Vreau sa stiu exact de unde sa pornesc inainte sa-mi aplic sporurile
ContSters240394, utilizator
buna ziua!
sunt functionar public, in functia de referent clasa III, grad debutant cu 10% vechime.
ma poate ajuta cineva cu un salariu brut calculat?
multumesc anticipat
Referent, clasa III, debutant este 595+10% = 655
Daca nu mai beneficiati de alte sporuri salariul d.voastra o sa fie 750, minim pe economie.