Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine plateste intretinerea, UZUFRUCTUARUL sau NUDUL ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine plateste intretinerea, UZUFRUCTUARUL sau NUDUL PROPRIETAR?

Buna ziua,

Cine este raspunzator in fata legii pentru plata intretinerii unui apartament?

Situatia este urmatoarea, mama a vandut fiicei dreptul de uzufruct viager, mama pastrand nuda proprietate asupra imobilului.

Intretinerea nu se mai plateste de 4 ani, venituri "urmaribile" nu are nici una nici cealalta.

Pentru recuperarea debitelor la intretinere va putea fi executat silit, scos la licitatie imobilul si vandut cu toate dezmembramintele dreptului de proprietate? Sau doar nuda proprietate?

Va multumesc.
mai exact... ce etape? cam cat timp?

multumesc
Nu va faceti iluzii ca o sa cumpere cineva in conditiile date.