avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cum se poate face executare silita in mod voluntar?
Discuție deschisă în Executare silită

Cum se poate face executare silita in mod voluntar?

Sunt intr-o situatie disperata.

Am credit ipotecar si de nevoi personale la mai multe banci si IFN-uri

Sunt executat silit ptr un credit de nevoi personale.

b]Retinandu-mi -se 1/3 din venit doar ptr un singur credit sunt in imposibilitatea de a le mai plati pe celelalte.

In acest moment datoria lunara bancara a devenit mai mare decat venitul realizat .
Ptr supravietuire nu imi ramane nici un leu daca ma straduiesc sa platesc ratele.

Singura sansa ptr supravietuire ar fi sa fiu IMEDIAT executat silit LA CERERE de catre toate bancile unde am credite.

In acest mod , dupa scoaterea casei la licitatie mi se va retine doar 1/2 din venitul salarial.

Cu jumatate din salariu voi putea inchiria o camera , sa am un trai submediocru si mai ales sa raman in VIATA !!!.

INTREBARI

1) Exista procedura executarii silite la cerere?se poate merge la fiecare banca in parte cu o astfel de cerere?

2) Cine stabileste cuntumul retinerii ptr fiecare banca in cadrul retinerii totale de 50% din venit?

3) Dat fiind ca am datorii la 2 banci si 2 IFN--uri inseamna ca voi suporta cheltuieli de executare de la 4 executori judecatoresti?
Cel mai recent răspuns: clautugui , utilizator 18:05, 17 Februarie 2013
1-Procedura executarii silite se demareaza la cererea creditorului
2-executorul judecatoresc cu acordul creditorului
3-Fiecare executare silita determina costuri individuale
Ce puteti face, daca dvs considerati ca prin executare silita situatia v-ar fi mai buna, este sa nu mai achitati ratele, urmand a se declara scadente imprumuturile, iar creditorii sa ceara executarea silita. Cat priveste costurile, veti suporta cheltuielile din 4 dosare de executare, chiar daca sunt executori diferiti, chiar daca nu. Aveti, din pacate, o situatie delicata, insa nu puteti cere dvs executarea silita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita DanaAndrei DanaAndrei Am primit o hotarare judecatoreasca pt executare silita pt neachitarea unui credit de nevoi personale de la un IFN. Mai am inca un credit in derulare la o ... (vezi toată discuția)
Executare silita bunuri mobile marilin marilin Am un credit de nevoi personale fara garantii de aproximativ 5000 lei la care nu am platit ratele de 5 luni, sunt bugetar si de cand mi s-a micsorat salariul ... (vezi toată discuția)
Credit nevoi personale MARIANA APOSTOL MARIANA APOSTOL am luat un credit de nevoi personale in 2006 fara stirea sotiei si din cauza problemelor financiare nu am mai platit ratele de 1 an creditul este de 8000 euro ... (vezi toată discuția)