Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Cind un Testament este inatacabil?
Va multumesc pentru răspunsuri; nu am sotie.Un copil nu poate niciodata sa fie totusi dezmostenit ?!
parintii nu pot exclude copiii de la mostenire, pentru ca legea le rezerva o cota succesorala fiilor, numita rezerva succesorala, chiar impotriva vointei parintilor.
aser a scris:

Un copil nu poate niciodata sa fie totusi dezmostenit ?!

Ba poate fi dezmoştenit, printr-un legat, dar acesta poate solicita reducţiunea legatului, întrucât este rezervatar (protejat de lege). Dacă doriţi o dezmoştenire care să nu poată fi supusă reducţiunii, mergeţi pe varianta unui act inter vivos, aşa cum v-am recomandat mai sus. Orice act, în afară de donaţie, pentru că şi aceasta este supusă reducţiunii.
deci copilul poate fi dezmostenit doar parțial,cu 50% din ce i se cuvine prin nastere ?
da. ati inteles perfect !