Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minori

Buna ziua.
In procesul de divort minorii mi-au fost incredintati mie spre ingrijire , dar cu custodie comuna .
Ne-am inteles sa nu mai facem recurs ....dar m-am trezit ca fostul sot a facut recurs la Curtea de apel , depunindu-l in ultima zi .
Ca sa-l faca pe baiatul meu de 11 ani sa ma urasca , si sa ma respinga , fostul meu sot i-a arata filme pentru adulti spunadu-i ca sunt eu in acele filme .
In motivarea sentintei este un pargraf referitor la aceasta:
" Minorul a sustinut cu gesturi ca mama ar avea un comportament mai putin decent , ceea ce a venit in dovedirea sustinerii apelantei ca tatal a fi denigrat-o in fata copilului prin sustinerea ca mama ar intretine relatii intime filmate fata de acest ultim aspect consideram ca apelantul a facut o grava greseala in educarea minorului prin aceea ca a incercat sa diminueze respectul copilului fata de mama ceea ce poate conduce inclusiv la intreruperea nepermisa a relatiei mama - copil"
...." iar prezentarea mamei intr-o situatie atit de delicata( chiar si daca ar fi adevarata ) nu face decit sa-l descalifice pe apelant in ceea ce priveste posibilitatea si disponibilitatea lui de a -l creste pe minor in viitor." .....si cu toate acestea nu mi s-a dat custodie exclusvia.
Intrebarea e : mai pot cere custodia exclusiva a copiilor , acum la Curtea de Apel? prin cerere reconventionala?
AVLIL a scris:

Si daca ati fi dovedit, nu e un temei legal pentru custodie exclusiva.

Si eu sunt de acord cu acest punct de vedere.
In plus, in recursul acesta nu puteti decat sa va aparati si sa solicitati respingerea recursului.
Nu i se poate inrautati situatia in propria cale de atac.
Acest raspuns are strict legatura cu stadiul procesual al recursului si evident e perfect real. Daca coruptia sexuala insa nu e suficiena pentru a acorda autoritate parinteasca exclusiva, inseamna ca sforaitoarea fraza a "interesului superior al copilului" inseamna dreptul unui parinte de a-i fura copilului copilaria, de a-i distruge mintea si sufletul, cu...........hotarare judecatoreasca. halal am ajuns!
proastasatului, utilizator
@Proastasatului: nu este infractiunea de coruptie sexuala
Lasand la o parte faptul ca poate nu a dovedit inca de fond ca exact asa au stat lucrurile si ca " in recursul acesta nu puteti decat sa va aparati si sa solicitati respingerea recursului.
Nu i se poate inrautati situatia in propria cale de atac." iar pt asta, solutia va ramane neschimbata , d-na Avlil zice "Si daca ati fi dovedit, nu e un temei legal pentru custodie exclusiva." , iar d-nul Lascoschi "Si eu sunt de acord cu acest punct de vedere."

Instanta zice asa
" Minorul a sustinut cu gesturi ca mama ar avea un comportament mai putin decent , ceea ce a venit in dovedirea sustinerii apelantei ca tatal a fi denigrat-o in fata copilului prin sustinerea ca mama ar intretine relatii intime filmate fata de acest ultim aspect consideram ca apelantul a facut o grava greseala in educarea minorului prin aceea ca a incercat sa diminueze respectul copilului fata de mama ceea ce poate conduce inclusiv la intreruperea nepermisa a relatiei mama - copil"
...." iar prezentarea mamei intr-o situatie atit de delicata( chiar si daca ar fi adevarata ) nu face decit sa-l descalifice pe apelant in ceea ce priveste posibilitatea si disponibilitatea lui de a -l creste pe minor in viitor." .....

Apreciaza fapta ca greseala grava care il descalifica pe parinte pt a-l creste in viitor ( nu-l poate creste, dar poate sa-si exercite autoritatea parinteasca :rolleyes: )
Tatal ( in cazul nostru) nu doar ca a incercat sa diminueze respectul fata de mama, nu e vb doar de denigrare, putea s-o faca in alt fel.. s-o vorbeasca urat, sa-i atribuie toate defectele din lume.. mi se pare la fel sau mai grav ca l-a pus pe fiul lui sa vizioneze un film porno la 11 ani, l-au vazut impreuna.

"Autoritatea părintească sau responsabilitatea părintească[1] ansamblul de drepturi și îndatoriri pe care un părinte le are cu privire la copilul său. Autoritatea părintească include printre altele încredințarea copilului, supravegherea acestuia, deciziile cu privire la religia copilului, la intervențiile medicale, întreținerea și educația copilului. Ea se poate defini ca puterea atribuită părinților prin care li se permite acestora să decidă în privința întreținerii, supravegherii, educației și locuinței copilului. Aceasta putere este destul de vastă, un copil fiind considerat de lege sub autoritatea părinților până atinge vârsta majoratului. Autoritatea parentală comună înseamnă egalitatea drepturilor și îndatoririlor tatălui și mamei în educația copiilor. În condiții excepționale autoritatea parentală poate fi delegată către alte persoane decât părinții copilului"

Ori copilul asta ar trebui protejat de orice abuz, cum ai putea sa lasi cu inima impacata un copil in vizita, in incredintare, sub supravegherea celui ce a comis un astfel de abuz asupra copilului ? Ce educatie sa-i dea ?

Citat din alta motivare a unei instante cu privire la o cerere de decadere din drepturi

Decaderea din drepturile parintesti in cadrul dispozitiilor art.109 din Codul familiei invocate de reclamanta ca temei juridic al actiunii, constituie cea mai grava sanctiune civila ce se poate lua impotriva parintilor care prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, respectiv prin purtarea lor abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte, pun in pericol sanatatea, dezvoltarea fizica a copilului, primejduiesc educarea, invatatura sau pregatirea profesionala a acestuia. Cu alte cuvinte, cazurile de decadere din drepturile parintesti reglementate in mod limitativ de prevederile art.109 C. fam. privesc numai gresita exercitare a drepturilor si indatoririlor de parinte.

In lege cu privire la drepturile copilului scrie asa

Daca parintii sau unul dintre acestia pun in pericol sanatatea, dezvoltarea sau integritatea morala a copilului prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtare abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea obligatiilor de parinte, instanta judecatoreasca, la cererea serviciului public specializat pentru protectia copilului, va decide decaderea din drepturile parintesti.

Art. 508

Condiţii

(1) Instanţa de tutelă, la cererea autorităţilor administraţiei publice cu atribuţii în domeniul protecţiei copilului, poate pronunţa decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti dacă părintele pune în pericol viaţa, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijenţa gravă în îndeplinirea obligaţiilor părinteşti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului.
(2) Cererea se judecă de urgenţă, cu citarea părinţilor şi pe baza raportului de anchetă psihosocială. Participarea procurorului este obligatorie.

Prin alte parti, s-ar fi considerat destul de grav cat sa conduca la decaderea din drepturi, daca la noi nu s-ar obtine in acest caz ( desi cred ca ar trebui incercat ), Mcar in ce priveste vizita sa aiba loc in conditii mai speciale.
Pericolul in acest caz , nu mi se pare a fi ca esti obligat sa-i ceri acordul celuilalt parinte cu privire la excursii si altele.. ci vizita fara supraveghere la domiciliul celuilalt .
Mary Janr a scris:

@Proastasatului: nu este infractiunea de coruptie sexuala

art 202 alin 1, C.p: "Actele cu caracter obscen savarsite asupra uni minor sau in prezenta unui minor se pedepsesc...."
Legea nr 196/2003privind prevenirea si combaterea pornografiei, defineste actele obscene ca fiind "gesturi sau comportamente sexuale explicite, savarsite individual sau in grup, imagini, sunete sau cuvinte, care prin semnificatia lor aduc atingere la pudoare, precum si orice alta forma de manifestare indecenta..."
Urmarea imediata: "Consta in crearea unei stari periculoase pentru normala dezvoltare sexuala a minorului. Infractiunea fiind una de pericol, nefiind necesara dovedirea consecintelor prejudiciabile asupra dezvoltarii minorului. Tentativa se pedepseste."
Citat din: Codul Penal Comentat, vol II, Partea Special, Ed. Hamangiu, autori: Matei Basarab, Viorel Pasca, Gheorghe Mateut si altii (pag 309-314).
proastasatului, utilizator