Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conflict de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conflict de munca.

Buna ziua,
Va rog, daca se poate, citeva lamuriri : lucrez intr-o companie de mai bine de 1 an iar acum 2 zile am incalcat ROI fumind in spatiu neamanajat lucru constat de cel responsabil cu PSI si celelalte, dar care nu poseda studiile cerute pentru asta, cum este si cazul meu pt ca sunt angajat pe un post care prevede studii superioare, acestea avindu-le dar activitatea este de cu totul alta natura. La cerere mi s-a inminat fisa postului de manipulant marfa. Se urmareste concedierea ca urmare a incalcarii ROI, desi eu nu am recunoscut acest lucru. Ce pot face ?
Cand ati luat la cunostinta despre convocarea la cercetarea disciplinara ...si cand este stabilita data pentru efectuarea acestei cercetari?
In conformitate cu prevederile CCMUNN:
Art. 75. - (1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o sancţiune nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare şi propunerea sancţiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fără drept de vot, în calitate de observator, şi un reprezentant al organizaţiei sindicale al cărei membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia îl va convoca în scris pe salariatul cercetat, cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte. Convocarea va indica cel puţin motivul, data, ora şi locul întrevederii.
(4) În cadrul cercetării se vor stabili faptele şi urmările acestora, împrejurările în care au fost săvârşite, precum şi orice date concludente pe baza cărora să se poată stabili existenţa sau inexistenţa vinovăţiei. Ascultarea şi verificarea apărărilor salariatului cercetat sunt obligatorii.
(5) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (4) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(6) Activitatea de cercetare a abaterii disciplinare impune stabilirea următoarelor aspecte:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
(7) Salariatul are dreptul să cunoască toate actele şi faptele cercetării şi să solicite în apărare probele pe care le consideră necesare.
(8) Comisia propune aplicarea sau neaplicarea unei sancţiuni disciplinare după finalizarea cercetării.
(9) Lucrările comisiei de disciplină se consemnează într-un registru de procese-verbale.
(10) La stabilirea sancţiunii se va ţine seama de cauzele şi gravitatea faptei, de împrejurările în care fapta a fost comisă, de gradul de vinovăţie a salariatului, de eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
(11) În baza propunerii comisiei de disciplină angajatorul va emite decizia de sancţionare.

Deci trebuie doar sa luati la cunostinta , ci sa si primiti un exemplar.
2007_rozi a scris:

Cand ati luat la cunostinta despre convocarea la cercetarea disciplinara ...si cand este stabilita data pentru efectuarea acestei cercetari?
In conformitate cu prevederile CCMUNN:
Art. 75. - (1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o sancţiune nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare şi propunerea sancţiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fără drept de vot, în calitate de observator, şi un reprezentant al organizaţiei sindicale al cărei membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia îl va convoca în scris pe salariatul cercetat, cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte. Convocarea va indica cel puţin motivul, data, ora şi locul întrevederii.
(4) În cadrul cercetării se vor stabili faptele şi urmările acestora, împrejurările în care au fost săvârşite, precum şi orice date concludente pe baza cărora să se poată stabili existenţa sau inexistenţa vinovăţiei. Ascultarea şi verificarea apărărilor salariatului cercetat sunt obligatorii.
(5) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (4) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(6) Activitatea de cercetare a abaterii disciplinare impune stabilirea următoarelor aspecte:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
(7) Salariatul are dreptul să cunoască toate actele şi faptele cercetării şi să solicite în apărare probele pe care le consideră necesare.
(8) Comisia propune aplicarea sau neaplicarea unei sancţiuni disciplinare după finalizarea cercetării.
(9) Lucrările comisiei de disciplină se consemnează într-un registru de procese-verbale.
(10) La stabilirea sancţiunii se va ţine seama de cauzele şi gravitatea faptei, de împrejurările în care fapta a fost comisă, de gradul de vinovăţie a salariatului, de eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
(11) În baza propunerii comisiei de disciplină angajatorul va emite decizia de sancţionare.

Deci trebuie doar sa luati la cunostinta , ci sa si primiti un exemplar.

Am luat la cunostinta pe 20.02 si referitor la Convocare si mi s-a prezentat sa citesc si referatul. Data e stabilita pentru 3.03. In Convocare era specificat ceva putin diferit fata de Referat, in sensul de a ma incrimina. Azi cind am cerut copie dupa referat mi s-a spus ca miine, si au invocat un motiv aiurea. Dar miine ma gindesc ca vor reface Referatul astfel incit sa "bata" cu Convocarea. Nu pot accepta asa ceva, nu se joaca cu cartile pe masa ci prin tot felul de subterfugii si inexactitati. Ma gindeam sa instiintez ITM ul , nu stiu...
Daca considerati un abuz din partea angajatorului , puteti sesiza si ITM-ul.
Iar la cercetarea disciplinara puteti sa mergeti insotit de un avocat, este dreptul dumneavoastra.
2007_rozi a scris:

Daca considerati un abuz din partea angajatorului , puteti sesiza si ITM-ul.
Iar la cercetarea disciplinara puteti sa mergeti insotit de un avocat, este dreptul dumneavoastra.

Cred ca asa voi proceda pentru ca de citeva zile refuza sa-mi dea o copie dupa fisa postului ( Stie el de ce ).
De curind directorul mi-a facut o "inscenare" : ca are semnata o Declaratie de catre un alt director ca in prezenta acestuia din urma ( si in prezenta lui) eu am mai afirmat ca am mai fumat in spatii neamenajate. Omul acesta n-are scrupule.
In ce masura aceasta poate constitui proba in instanta ? Multumesc frumos!
Orice afirmatie trebuie dovedita.
In cazul litigiilor de munca proba cade in sarcina angajatorului.