avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inmatriculare masina fara taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inmatriculare masina fara taxa de poluare

buna ziua ! anul trecut am castigat procesul cu statul ca sa imi inmatriculez masina fara plata taxei de poluare, intre timp am plecat din tara si nu am reusit sa o maiinmatriculez...acum pot sa o inmatriculez fara taxa daca taxa si-a schimbat numele ????
Cel mai recent răspuns: LuchianSeb , utilizator 13:54, 19 Martie 2013
O actiune in instanta este cu totul alta poveste...spuneam doar ca in momentul in care va merge sa-si inmatriculeze masina i se va cere de catre functionarul de la ghiseu, dovada achitarii acestei noi taxe. Nu vor tine cont de acea hotarare judecatoreasca. Asadar, dumnealui va trebui sa o ia de la capat...un nou proces. Nu am spus ca in cadrul unei noi actiuni nu are sanse...Mai exact, la ce norma constitutionala va referiti? neretroactivitatea legii? autoritatea lucrului judecat? vad si avocatii cu experienta ce postam aici si daca au argumente de ordin juridic ne contrazic cu siguranta. Pana acum nu s-a ingramadit nici un avocat sa-i raspunda domnului...iar din cele relatate de cei ce traiesc experiente similare un lucru este clar: nu pot sa-si inmatriculeze masinile in lumina noii OUG chiar daca au o hotarare definitiva favorabila in ceea ce priveste vechea taxa de mediu.
23/08/2012 Admite cererea
Solutie: Admite cererea. Obligă pârâtul să înmatriculeze autovehiculul, fără plata taxei pentru emisii poluante, prevăzută de Legea nr. 9/2012. Definitivă. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 23 august 2012.
Pagina 1

19/10/2012 Amână cauza
Solutie: amână pronunţarea la data de 23.10.2012
23/10/2012 Admite cererea
Solutie: Admite cererea formulată de către reclamantul XXXXXX în contradictoriu cu pârâta Instituţia Prefectului judeţului Tulcea – Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule, având ca obiect obligaţia de a face. Obligă pârâta să înmatriculeze autovehiculul marca Renault Megane Scenic, cu număr de şasiu XXXXXşi data primei înmatriculări 24.11.1998, aparţinând reclamantului, fără plata taxei pentru emisii poluante provenite de la autovehicule, prevăzută de legea nr. 9/2012. Cu recurs în 15 zile de la comunicare.

hotararea asta nu este definitiva ?
Am primit confirmarea din partea unui utilizator. S-a luat hotararea punerii in aplicare a hotararilor judecatoresti. Se vor inmatricula masinile conform hotararii definitive fara plata taxei.
Deci pana la urma are noroc domnul utilizator. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbru mediu andreichirutza andreichirutza Buna ziua. Sunt in posesia unui autovehicul pentru care instanta de judecata a dispus inmatricularea fara plata a taxei de inmatriculare. Fac mentiunea ca ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto darian2006 darian2006 Buna ziua! Daca doresc sa cumpar un fiat brava din 1997,benzina,1370 cm cubi si 55 cp,inmatriculat in romania,in 03.01.2012,am de platit taxa de poluare si ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism calincimpean calincimpean Buna ziua, am cumparat un autoturism ,,mercedes c 220\\" in decembrie 2012 si am sentinta definitiva pentru inmatriculare fara taxa. Astazi m-am prezentat la ... (vezi toată discuția)