Forum Discuţii diverse Cultură generală Ciocolata ambalata topita la soare
Discuție deschisă în Cultură generală

Ciocolata ambalata topita la soare

Buna ziua,
Ciocolata ambalata topita la soare sau la caldura (de exemplu in auto), care ulterior este bagata la frigider pentru a putea fi deschis ambalajul, este improprie consumului uman? Rog argumente.
Multumesc
Si iata si raspunsul calificat =D>
Stiam eu ca nu am facut nimic grav :yeah:
Felicitari pentru raspunsul calificat (pour les connaisseurs) ;)
Ciprian Maftei, Consilier juridic
Dupa cum bine stim toti, orice produs alterat nu mai este recomandat consumului.
Ca este vorba de carne, lactate, ciocolata, fructe sau orice altceva, tot trebuiesc respectate conditiile de pastrare a alimentelor.
Ciocolata odata topita la soare este improprie consumului...de fapt mentiunea de pe eticheta privind temperatura la care trebuie pastrata ciocolata este o atentionare evidenta.(de aceea scrie pe eticheta: "a se pastra in loc uscat si racoros")
Ce poate contine ciocolata: cacao, zahar, uleiuri hidrogenate (marea majoritate a produselor de pe piata), unt de cacao (ciocolata de calitate), fragmente de arahide, fructe confiate, arome, conservanti si eventual lapte praf.

Avand din vedere calitatea ciocolatei de pe piata romaneasca, adica: nelipsitul monoglutamat de sodiu - E621, responsabil de trimiterea impulsurilor care pacalesc creierul ca se consuma cel mai gustos aliment (ciocolatele romanesti contin intre 2 E-uri si 8 E-uri), uleiuri vegetale, aditivi organoleptizanti (coloranti, emulgatori, amelioratori, potentiatori de arome) indulcitori sintetici (ex:Maltitol) , inchipuiti-va prin ce proces de alterare trec aceste ingrediente la temperaturi ridicate.
O astfel de ciocolata, inca din faza prelucrarii, este doar o "bomba" nociva care contine, carbohidrati, grasime si glutamat. Pai daca nu are urma de proteina de ce sa o dam copilului?
Cititi bine ingredientele de pe eticheta si cumparati numai ciocolata neagra, care contine unt de cacao si nu uleiuri vegetale hidrogenate. Pentru ca ciocolata neagra contine o cantitate mai mare de teobromina, va trebui sa restrictionati consumul de ciocolata, deoarece acest alcaloid este un excitant nervos si riscati sa aveti un copil superactiv, dupa consumul unei tablete intregi.

Daca vorbim de ciocolata de calitate, la temperaturi mai mari decat 37 grade Celsius, grasimile din untul de cacao, de fapt acizii grasi (stearic, oleic si palmitic) se transforma in acizi saturati, care nu sunt beneficii sanatatii (oxideaza imediat la temperaturi improprii pastrarii)
De la o ciocolata topita la soare si apoi bagata la frigider, copilul se poate alege cu o toxinfectie alimentara, urticarie, alergii (blocarea activitatii diaminoxidazei) etc.
Monoglutamatul de sodiu nu este altceva decat Sarea Chinezeasca,sau potentator de savoare.Ma indoiesc ca ciocolata neagra are un asemenea ingredient.

Bineinteles ca orice modificare a unui produs cauzeaza si efecte colaterale,dar in cazul ciocolatei negrei de calitate Extra,este mai putin probabil.
Sa fie clar,nu incurajez comertul produselor fara garantie,dar Salmonela poate fi o cauza de luat in seama indiferent de ingredientele ce le contine un anumit produs.

[Editat - Regulamentul Forumului, 2.1.: Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.]

Admin, administrator
Birou-De-Mediator a scris:

Dupa cum bine stim toti, orice produs alterat nu mai este recomandat consumului.
Ca este vorba de carne, lactate, ciocolata, fructe sau orice altceva, tot trebuiesc respectate conditiile de pastrare a alimentelor.
Ciocolata odata topita la soare este improprie consumului...de fapt mentiunea de pe eticheta privind temperatura la care trebuie pastrata ciocolata este o atentionare evidenta.(de aceea scrie pe eticheta: "a se pastra in loc uscat si racoros")
Ce poate contine ciocolata: cacao, zahar, uleiuri hidrogenate (marea majoritate a produselor de pe piata), unt de cacao (ciocolata de calitate), fragmente de arahide, fructe confiate, arome, conservanti si eventual lapte praf.

Avand din vedere calitatea ciocolatei de pe piata romaneasca, adica: nelipsitul monoglutamat de sodiu - E621, responsabil de trimiterea impulsurilor care pacalesc creierul ca se consuma cel mai gustos aliment (ciocolatele romanesti contin intre 2 E-uri si 8 E-uri), uleiuri vegetale, aditivi organoleptizanti (coloranti, emulgatori, amelioratori, potentiatori de arome) indulcitori sintetici (ex:Maltitol) , inchipuiti-va prin ce proces de alterare trec aceste ingrediente la temperaturi ridicate.
O astfel de ciocolata, inca din faza prelucrarii, este doar o "bomba" nociva care contine, carbohidrati, grasime si glutamat. Pai daca nu are urma de proteina de ce sa o dam copilului?
Cititi bine ingredientele de pe eticheta si cumparati numai ciocolata neagra, care contine unt de cacao si nu uleiuri vegetale hidrogenate. Pentru ca ciocolata neagra contine o cantitate mai mare de teobromina, va trebui sa restrictionati consumul de ciocolata, deoarece acest alcaloid este un excitant nervos si riscati sa aveti un copil superactiv, dupa consumul unei tablete intregi.

Daca vorbim de ciocolata de calitate, la temperaturi mai mari decat 37 grade Celsius, grasimile din untul de cacao, de fapt acizii grasi (stearic, oleic si palmitic) se transforma in acizi saturati, care nu sunt beneficii sanatatii (oxideaza imediat la temperaturi improprii pastrarii)
De la o ciocolata topita la soare si apoi bagata la frigider, copilul se poate alege cu o toxinfectie alimentara, urticarie, alergii (blocarea activitatii diaminoxidazei) etc.

Desi sunt aproape 3 ani de la aceasta postare nu ma pot abtine sa nu raspund.

Dar hai sa o luam sistematic:
Alterarea unui aliment inseamna modificarea parametrilor organoleptici si fizico-chimici.
In cazul ciocolatei topita la soare (sau in portbagaj) are loc o singura modificare si anume cea de aspect. Untul de cacao are 4 forme de cristalizare. Prin procedeul de tempering se obtine in fabrica o anumita forma de cristalizare care este cea mai "comerciala". Schimbarea formei de cristalizare nu afecteaza decat aspectul produsului nu si parametrii de siguranta ai alimentului.
Vorbind in continuare de alterare, exista trei cauze majore de alterare a alimentelor si anume:

stresul termic
stresul oxidativ (combinat uneori cu cel fotochimic)
stresul microbiologic

Stresul termic modifica parametrii de calitate si securitate ai alimentului prin expunerea la temperaturi ridicate. Temperatura de afectare este particulara fiecarui aliment in parte.

Stresul oxidativ modifica parametrii prin fenomene de oxidare - i.e. rancezirea uleiurilor, a preparatelor cu grasimi nesaturate.

Stresul microbiologic - cel mai intalnit - afecteaza parametrii produselor prin atacul microorganismelor. Acestea se hranesc cu substratul (alimentul) produc metaboliti etc. De asemenea unele microorganisme sunt patogene si ingerarea lor poate duce la imbolnaviri.

Revenind la ciocolata.
Stresul termic - NU ESTE CAZUL! la 50 grade Celsius. La aceasta temperatura are loc topirea si atat! In cazul acestui tip de produs, ce contine multa grasime, modificarile apar dupa 250 grade.
Reluand afirmatia Dvs "Daca vorbim de ciocolata de calitate, la temperaturi mai mari decat 37 grade Celsius, grasimile din untul de cacao, de fapt acizii grasi (stearic, oleic si palmitic) se transforma in acizi saturati, care nu sunt beneficii sanatatii (oxideaza imediat la temperaturi improprii pastrarii)" faceti confuzii majore. In primul rand, in untul de cacao nu avem acizi grasi liberi. Ci sub forma de esteri cu glicerina (trigliceride). In al doilea rand acizii stearic si palmitic sunt acizi grasi saturati cum naiba sa se transforme tot in acizi saturati?????:slap:
Confundati oxidarea cu hidrogenarea (saturarea unei duble legaturi in acest caz). Culmea e ca in cazul produselor preparate termic (coapte, prajite) este mai sanatos sa se foloseasca grasimi saturate decat nesaturate.

Stres microbiologic. Acesta apare cu o conditie - prezenta apei nelegate in aliment. Chiar lista insiruita de Dvs cu ce contine ciocolata nu are cuvantul magic - Apa! Pentru ca, ciocolata contine foarte foarte putina apa. Aproape deloc. Si apa asta e complet legata (in special de zaharul din compozitie). Pentru ca, microorganismele pot trai si fara aer si cu aer dar nu pot trai fara apa. Asadar un aliment cu foarte putina apa sau de loc sau cu toata apa legata nu se va altera prin contaminare microbiana! Exemplu - mierea. Mierea are apa dar este legata de catre zaharurile prezente. De aceea mierea nu se strica!
Pe baza aceluiasi principiu ciocolata nu se va strica prob contaminare. Unii germeni patogeni pot insa sporula (se transforma in spori). Daca o sa dati pe jos cu bucata de ciocolata exista sansa sa se contamineze suprafata cu ceva germeni / spori, care odata ingerati sa-si faca de cap. Dar pastrata in ambalaj si consumata in conditii de igiena corecta generala (spalat pe maini etc) ciocolata nu va crea probleme.

Singura problema de alterare a ciocolatei este oxidarea lenta in timp, sub actiunea oxigenului atmosferic.

NU se foloseste glutamat in ciocolata!
Restul de ingredient despre care afirmati ca sufera transformari dramatice - este o exagerare. Temperatura de 50 grade este foarte joasa. Ganditi-va ca prajirea (da, banalii cartofi prajiti) are loc la temperaturi de 180-185 grade. Coacerea (cozonac, fripturi) se face la 200-240 grade. Si nu rezulta lucruri prea toxice.....

Ares-3, moderator