Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacceptarea demisiei si obligativitatea preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacceptarea demisiei si obligativitatea preavizului

Buna ziua!As dori sa stiu ce pot face in cazul in care mi-am depus demisia si angajatorul pur si simplu nu vrea sa o accepte,ce pot face?Eu am depus cererea de aproximativ o saptamana si ar fii trebuit sa-mi incep inca de atunci preavizul.El totusi vrea sa raman si sa imi incep preavizul cand doreste el,insa eu nu pot ramane pana in acel moment,fapt pt care ma ameninta ca ma da in judecata daca plec fara a-mi efectua preavizul.Este posibil sa se intample ascest lucru?
Amenintarea este o infractiune prevazuta si pedepsita de Codul penal ...o putei spune si angajatorului.

Angajatorul este indreptatit sa actioneze in judecata un salariat , daca acesta i-a creat un prejudiciu din vina si in legatura cu munca lui.

Neefectuarea preavizului este posibila in doua situatii :
- angajatoru renunta total sau partial la preaviz

- angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m.. asa cum reiese din art.81 alin.8 c.mun.
Va multumesc mult pt raspunsuri!
O ultima intrebare as avea.Cele 20 de zile,vor fii zile calendaristice,sau zile lucratoare?este adevarat ca in perioada de preaviz se vor efectua doar 4 ore de munca/zi?Daca da,se pot efectua 8 ore/zi ca sa pot termina mai repede perioada de preaviz?
Termenul de preaviz in cazul demisiei este cel mentionat in c.i.m. .. pe durata preavizului , timpul de munca este cel mentionat in c.i.m. daca nu exista alte prevederi contrare ...
multumesc!