Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Adeverinta plata taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Adeverinta plata taxa auto

Bună ziua, am sunat la anaf Caracal și mi-au spus că pentru eliberarea adeverinței ce atestă că a fost plătită taxa auto și nu a fost recuperată, am nevoie de chitanța de la primul proprietar precum că a plătit-o....La anaf bucuresti, mi-au spus că nu e nevoie de asa ceva....!Ce as putea face in acest sens?Știți vreunul ce se poate face?Că bănuiesc că idioții aceia vor refuza eliberarea adeverintei!
:))
Ma indoiesc sincer ca cineva determinat sa cumpere un autoturism nu va face pasul fara acea adeverinta. Cei de la sectorul 4 nu au facut decat sa va scuteasca de alergatura. Ei pot elibera adeverinta pe numele dvs. insa aceasta nu are nicio valoare la inmatricularea masinii.
Adeverinta ajuta la Politie doar daca este scoasa de catre cumparator.
Acu probabil ca cei interesati de masina nu vor decat sa se simta acoperiti oarecum de o hartie care sa le ateste ca nu v-ati recuperat taxa inainte de a face demersurile. Dupa care vor alerga si ei pe la ANAF-ul aferent dupa fix aceeasi adeverinta.

Si la depunerea cererii pentru aceasta adeverinta nu e nevoie de nici un contract de vanzare-cumparare! Acela e necesar la taxe si impozite cand noul proprietar ia masina pe rol.
cristiana_h, utilizator
adica ideea e ca nu proprietarul solicita adeverinta pentru propria masina. trimiteti pe altcineva sa o ceara. un prieten, de exemplu.
Adeverinta se poate emite de la orice ANAF?