Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertul judiciar trebuie sa aiba atestat ANEVAR ?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertul judiciar trebuie sa aiba atestat ANEVAR ?

In cazul in care eu as propune un expert tehnic in constructii, acesta ar trebui sa aiba atestat ANEVAR (printre altele) pentru a fi accepatat de catre instanta ca expert oficial pentru expertiza imobilului meu? Va multumesc! procesro@yahoo.com
proces_ro, utilizator
daca doriti o expertiza tehnica nu. daca doriti o evaluare a imobilului da in conformitate cu OG 24/2011 promulgata prin legea 99/2013 da.
Urmare discutiei de mai sus, care ar fi concluzia? Un expert judiciar in constructii calculeaza uzura unor renovari folosite timp de 4 ani, iar un evaluator calculeaza uzura/modificarile imobilului in aceeasi perioada ? Nu am inteles ce nu poate face un expert judiciar, dar poate face un evaluator! Evaluatorul calculeaza pretul de piata al imobilului, si poate calcula valoare unei chirii (care nu ma intereseaza). Evaluatorul, ori expertul judiciar (ori amandoi) pot sustine juridic ca au fost facute fara autorizatie niste demolari si stabili pretul refacerii acestora ? Va multumesc!
proces_ro, utilizator