Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE FARA PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE FARA PREAVIZ

Buna ziua numele meu este Marian si am nevoie de niste sfaturi.
Sunt angajat cu jumatate de norma,dar lucrez ...9 ore pe zi. As vrea sa-mi dau demisia fara preaviz dar cred ca administratorul nu o sa-mi inregistreze cererea,daca nu mi-o inregistreaza pot sa nu ma mai prezint la munca?care sunt riscurile?preavizul in contract e trecut 90 de zile,am 1 an de cand lucrez dar concediu nu a vrut sa-mi dea acum,eu nu mai vreau sa lucrez la aceasta firma ce pot face?legal?si care sunt consecintele? Multumesc,cu stima Marian.
Nu este bine s-o lasati fara sa luati numar de inregistrare ... este posibil sa sustina ca nu i-ati prezentat-o ...:-/
si daca nu vrea sa mi-o inregistreze ce fac?
Asa cum v-am spus ... o trimiteti prin posta cu confirmare de primire si sesizati ITM-ul in acelasi timp.
la itm ce trebuie sa le dau/spun?trebuie sa merg direct la ei ?sau prin telefon/scris?

cum fac sesizarea la itm? le dau copie de la demisie sau ce? prin telefon sau trebuie sa merg la ei ?
Aplauda

Cornel Vasile, Consilier juridic
Model de sesizare
[ link extern ]

In sesizare mentionati aspectle legate de refuzul angajatorului de a va inregistra demisia etc.

Sesizarea se poate face :
- online pe adresa specificata pe site-ul ITM-ului respectiv.
- prin depunere la registratura ITM-ului
- prin posta cu confirmare de primire