Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare bunuri comune in timpul divortzului-legal?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare bunuri comune in timpul divortzului-legal?

Buna ziua.Am completat cererea de divortz in urma cu 2 saptamani la judecatoria de sector,acolo unde amandoi avem domiciulil stabil. Am aflat ca sotul meu a vandut ieri toate bunurile imobile comune,dobandite in timpul casatoriei noastre,tatalui lui ptr a se sustrage partajului.Vanzarea a fost facuta in baza unor procuri facute de mine ptr sotul meu in urma cu 2 ani,cand eram bolnava.Este legala aceasta vanzare avand in vedere ca cererea de divortz a fost inaintata deja?
Am un avocat cu care ma sfatuiesc,insa nu sunt pe deplin multumita de dumnealui.Nu ma poate lamuri in aceasta privinta.
Va rog sa ma ajutati,
Multumesc
Despre ce fel de procura este vorba.Lamuriti acest aspect pentru a va putea raspunde la obiect.TREBUIE VERIFICAT SI TERMENUL DE VALABILITATE AL PROCURII DATE.Nu se pot da raspunsuri corecte pe prezumtii
Radu Gabrian, Mediator
Daca este vorba despre bunuri imobile, atunci vinzarea se putea face doar daca din acele procuri rezulta consimtamintul dvs. expres exprimat cu privire la o asemenea operatiune. Prezumtia mandatului tacit este relativa, iar sotul care s-a opus sau nu a cunoscut despre incheierea acelui act, poate prin orice mijloace de proba sa inlature aceasta prezumtie. Se mai pune problema si a relei cedinte a cumparatorului, care in calitatea sa de ruda ( socrul dvs) a cunoscut sau putea sa cunoasca despre lipsa consimtamintului expres la instrainare
Daca bunurile comune s-au instrainat , atunci suma obtinuta pe acele bunuri se partajeaza. Daca pretul pe contractul de vanzare -cumparare este unul fictiv sau mult sub pretul pietii atunci puteti cere in instanta anularea acestor contracte.
Sau puteti demonstra reaua-credinta a sotului, dar si a cumparatorului care stia bine care sunt relatiile dintre soti.