avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... deschidere pfa
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

deschidere pfa

am o intrebare , daca puteti sami raspundeti.daca sint in somaj ,pot deschide un pfa si sami pastrez somajul?iar daca am zilieri ,sint obligat sa le platesc toate darile la stat cum arfi sanatate.... chiar daca iam avut doar vreo trei zile p luna?va multumesc.
Cel mai recent răspuns: laurentiucleanservice , utilizator 20:10, 16 Mai 2013
1. Registrul de evidenta a zilierilor se achizitioneaza de la ITM .

2. In vedere eliberarii documentului sunt impuse anumite conditii:
- la sediul ITM trebuie sa se prezinte administratorul societatii sau persoana desemnata de acesta sa ridice registrul in baza imputernicirii scrise de angajator;
- este necesara prezentarea unei copii CI/BI al administratorului/persoanei imputernicite, respectiv a unei copii a certificatului de inregistrare emis de Oficiul National al Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti;
- plata sumei de 81,84 lei aferenta pretului Registrului.

3. Instructiuni de completare a Registrului de evidenta a zilierilor
1. Beneficiar — se completeaza datele de identificare a beneficiarului, dupa cum urmeaza: denumirea persoanei juridice, cod unic de inregistrare, sediul.
2. In coloana nr. 1 — Nr. crt. — se vor numerota in ordine, incepând cu numarul 1, lucratorii zilieri.
3. In coloana nr. 2 — Data de desfasurare a activitatii — se va trece data fiecarei zile de lucru a zilierului.
4. In coloana nr. 3 — Numele si prenumele zilierului — se vor trece numele si prenumele zilierului.
5. In coloana nr. 4 — Actul de identitate — se va trece tipul actului (BI, CI, pasaport), seria si numarul acestuia.
6. In coloana nr. 5 — CNP — se va trece codul numeric personal din actul de identitate al zilierului.
7. In coloana nr. 6 — Semnatura zilierului la inceperea activitatii — zilierul va semna zilnic in aceasta rubrica, inainte de inceperea activitatii si dupa instructajul facut de beneficiar.
8. In coloana nr. 7 — Locul executarii activitatii — se va trece explicit unde se desfasoara activitatea zilierului (ferma, gradina, padure etc.).
9. In coloana nr. 8 — Remuneratia bruta convenita — se va preciza suma stabilita prin negociere intre parti.
10. In coloana nr. 9 — Remuneratia neta platita — se va preciza suma neta cuvenita zilierului, dupa scaderea impozitului pe venit.
11. In coloana nr. 10 — Semnatura de confirmare de primire a banilor — zilierul va semna pentru confirmarea primirii
remuneratiei nete cuvenite la sfârsitul zilei de lucru.
12. In coloana nr. 11 — Loc pentru stampila si semnatura beneficiarului — beneficiarul va semna si va aplica stampila.

www.avocatnet.ro/content/art...

Cititi:

- Legea 52/15.04.2011privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri (Legea zilierilor) (Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 276 din 20 aprilie 2011);

- Ordinul 1439 din 29 aprilie 2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri
(Publicat in Monitorul Oficial 300 din 2 mai 2011)

si gasiti raspunsuri la toate intrebarile.
va multumesc ,o seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la somaj in cazul in care... ContSters76214 ContSters76214 Buna ziua! De la 1 noiembrie 2010 beneficiez de ajutor de somaj. Intrebare : In cazul in care in ianuarie 2011, intentionez sa infiintez un srl, pierd ... (vezi toată discuția)
Somaj alexa-yvonne alexa-yvonne daca sunt in somaj si as vrea sa imi fac pfa imi pierd somajul? (vezi toată discuția)