Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Semnez fara sa cunosc statutul asociatiei?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Semnez fara sa cunosc statutul asociatiei?

Buna ziua,

Astazi va veni pentru strangerea semnaturilor de infiintare a asociatiei o persoana.
Nici eu nici alti membri ai asociatiei in curs de constituire (momentan de locatari) nu cunoastem statutul facut de aceasta. Nu a fost aprobat sau discutat in adunarea generala.
Ce sa fac?
Va sfatuiesc sa cititi Legea 230 / 2007 si HG 1588 / 2007. Acolo veti gasi raspunsuri la intrebarile Dv. Dar sa le cititi cu atentie si sa faceti din ele calapodul pe care judecati orice situatie creata in asociatia Dv. In alta ordine de idei, statutul trebuie sa fie intocmit in conformitate cu Legea. El are un continut mai generalizat asupra modului de organizare si fiintare a asociatiei Dv. Maruntisurile gen "cine foloseste ce si cat" se hotarasc in AG. Ca sa puteti combate sau sa intelegeti anumite hotarari luate de comitet sau presedinte, sa intelegeti daca sunt bune sau rele, legale sau nelegale trebuie sa stiti legea si HG. Statutul poate sa nu prevada ce e in lege si atunci daca e scris in lege aia se respecta. Statutul poate avea lucruri in plus sau modificate fata de lege si atunci el va fi respins sau amanat la judecatorie pentru corectarea statului in sensul aplicarii legii.
Si cand aveti nelamuriri, pe principiul "mai bine intreb decat sa caut si sa citesc" veniti si aici pe forum intrebati si noi, astia de ne pierdem vremea pe-aici va vom raspunde, care mai stiutor, care mai nestiutor si in felul acesta veti intelege cu adevarat ce e drept si ce nu sa se faca in asociatia Dv.
iar pe langa subiect...Maruntisurile gen "cine foloseste ce si cat" se hotarasc in AG. Un statut se face in temeiul legislatiei in vigoare.Activitatea asociatiei se face conf statutului....Daca in unele asociatii nu se cunoaste ce este un statut...se fac multe ilegalitati. Intradevar pe aici vb cuiva..." veniti si aici pe forum intrebati si noi, astia de ne pierdem vremea pe-aici va vom raspunde, , care mai nestiutor si in felul acesta veti intelege cu adevarat ce e drept si ce nu sa se faca in asociatia Dv. Din raspunsurile date ,paralel cu legea..veti invata f multe DM
Adunarea generala se conduce dupa statutul asociatiei.Alte hotarari in afaralui sunt ilegale.
Buna dimineata, ce faceti?

O sa caut, la sfatul doamnei Elga, sa mai citesc odata legea si HG ca sa ma lamuresc.
Vad ca lucrurile o iau intr-o directie ciudata, cel putin zis.
Comitetul si presedintele decid schimbari ale aspectului proprietatii, statute si cheltuieli, fara nici o consultare a AG.
Eu am avut modificari propunere ale staututul si administratorul care face infiintarea mi-a spus sa semnez acordul de asociere si sa-i scriu ce modificari vreau ca le da el la comitet sa le aprobe. De unde pina unde comitetul aproba modificari la statut? Astea nu se convin de catre AG?
Comitetul - sunt foarte indignati si se poarta obranznic cand eu si un vecin i-am intrebat de ce au decis asa intr-o problema si le-am atras atentia ca ar fi trebuit sa ne consulte si pe noi.
Sper ca scrie clar in legi ce au voie sa aprobe/decida ei si ce adunarea generala.
Foarte complicata treaba asta cu asociatiile.
Se baga in comitete tot felul de oameni care nici macar nu au buna credinta de a citi legea sau statutul ca sa vada ce au de facut. Se trezesc acolo sus (dupa ei sus..) si taie si spinzura si nu pot fi opriti.
Foarte, foarte rau asta este.
Citesc aici pe forum ca se intampla mai peste tot asa ceva.
aprobarea si modificarea statutului se face NUMAI in adunarea generala, nu in sedintele comitetului executiv, in conformitate cu legea 230/2007 si HG 1588/2007.
partea cea mai nasoala este ca o decizie a comitetului executiv nu poate fi contestata decit in instanta, nu insa si la comitetul executiv, conform acelorasi acte normative :(
Dana Marin a scris:

Comitetul si presedintele decid schimbari ale aspectului proprietatii, statute si cheltuieli, fara nici o consultare a AG.
Eu am avut modificari propunere ale staututul si administratorul care face infiintarea mi-a spus sa semnez acordul de asociere si sa-i scriu ce modificari vreau ca le da el la comitet sa le aprobe. De unde pina unde comitetul aproba modificari la statut? Astea nu se convin de catre AG?
Comitetul - sunt foarte indignati si se poarta obranznic cand eu si un vecin i-am intrebat de ce au decis asa intr-o problema si le-am atras atentia ca ar fi trebuit sa ne consulte si pe noi.
Sper ca scrie clar in legi ce au voie sa aprobe/decida ei si ce adunarea generala.
Foarte complicata treaba asta cu asociatiile.
Se baga in comitete tot felul de oameni care nici macar nu au buna credinta de a citi legea sau statutul ca sa vada ce au de facut. Se trezesc acolo sus (dupa ei sus..) si taie si spinzura si nu pot fi opriti.

1. Presedintele si comitetul nu pot schimba sau modifica statutul.
2. Daca propuneti modificari la statut trebuie sa le supuneti votului adunarii generale nu comitetului.
3. Comitetul nu are sarcina de a va consulta pe dv, ci trebuie sa duca la indeplinire hotararile adunarii generale, acolo va consulta pe dv. Lecturati legislatia si vedeti.
4. Cei care se baga in comitet sunt propusi, votati de dv; La noi ne straduim sa-i atragem in comitet, nu vor sa intre, sa munceasca . Cei mai multi nu au timp, unii stau pe margine si critica, si foarte putini accepta sa intre in comitet.
E greu sa raspunzi zi de zi la intrebari aberante puse de oameni nemultumiti ca legea nu este pe placul lor .