avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pentru loviri si amenintari nesolutionat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pentru loviri si amenintari nesolutionat de 5 luni

buna ziua, as avea si eu o intrebare, fostului sot i s-a facut dosar penal in urma plangerii facute de mine si fetita pentru loviri si amenintari, dosarul este de 5 luni la parchet si inca nu s-a solutionat, in urma cu 2 saptamani am facut o cerere sa vad ce se intampla cu dosarul si inca nu am primit raspuns, unde altundeva as putea sa ma mai adresez sa vad ce se intampla si cat mai dureaza, mentionez ca dosarul este la Parchetul de pe langa Judecatoria Timisoara. Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 29 Mai 2013
71Ica, utilizator
Cel mai recent răspuns: 71Ica , utilizator 17:19, 10 Septembrie 2013
va multumesc! asta am facut de curand, pentru ca nu am stiut pana acum!
buna justitie avem!!!! '''' pentru buna cooperare a invinuitului si pentru recunoasterea faptei si pentru ca arata ca regreta faptele comise'' dispune aplicarea unei amenzi de 1000 lei...RUSINE......!!!!!!!!!
buna ziua, mi-sa emis un ordin de protectie cu evacuarea fostului sot, dar nu vrea sa execute, am sesizat politia, ei trebuie sa urmareasca executarea ordinului si in caz de neexecutare sa anunte organele de urmarire penala, politia Recas nu a facut absolut nimic pana acum, ordinyl este dat in data de 23.08.2013 si hotararea definitiva in 30.08.2013, ce pot face eu in continuare?
Uitati ce prevede Legea 217/2012:
ART. 31
(1) Ordinul de protecţie se comunică de îndată structurilor Poliţiei Române în a căror rază teritorială se află locuinţa victimei şi a agresorului.
(2) Ordinul de protecţie prin care se dispune oricare dintre măsurile prevăzute la art. 23 alin. (1) se pune în executare de îndată, de către sau, după caz, sub supravegherea poliţiei.
(3) Pentru punerea în executare a ordinului de protecţie, poliţistul poate intra în locuinţa familiei şi în orice anexă a acesteia, cu consimţământul persoanei protejate sau, în lipsă, al altui membru al familiei.
(4) Organele de poliţie au îndatorirea să supravegheze modul în care se respectă hotărârea şi să sesizeze organul de urmărire penală în caz de sustragere de la executare.

ART. 32 (1) Încălcarea oricăreia dintre măsurile prevăzute la art. 23 alin. (1) şi dispuse prin ordinul de protecţie constituie infracţiunea de nerespectare a hotărârii judecătoreşti şi se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
(2) În caz de condamnare, nu se poate dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei.
ART. 33
La expirarea duratei măsurilor de protecţie, persoana protejată poate solicita un nou ordin de protecţie, dacă există indicii că, în lipsa măsurilor de protecţie, viaţa, integritatea fizică sau psihică ori libertatea i-ar fi puse în pericol.
patrascu razvan a scris:

Uitati ce prevede Legea 217/2012:
ART. 31
(1) Ordinul de protecţie se comunică de îndată structurilor Poliţiei Române în a căror rază teritorială se află locuinţa victimei şi a agresorului.
(2) Ordinul de protecţie prin care se dispune oricare dintre măsurile prevăzute la art. 23 alin. (1) se pune în executare de îndată, de către sau, după caz, sub supravegherea poliţiei.
(3) Pentru punerea în executare a ordinului de protecţie, poliţistul poate intra în locuinţa familiei şi în orice anexă a acesteia, cu consimţământul persoanei protejate sau, în lipsă, al altui membru al familiei.
(4) Organele de poliţie au îndatorirea să supravegheze modul în care se respectă hotărârea şi să sesizeze organul de urmărire penală în caz de sustragere de la executare.

ART. 32 (1) Încălcarea oricăreia dintre măsurile prevăzute la art. 23 alin. (1) şi dispuse prin ordinul de protecţie constituie infracţiunea de nerespectare a hotărârii judecătoreşti şi se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
(2) În caz de condamnare, nu se poate dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei.
ART. 33
La expirarea duratei măsurilor de protecţie, persoana protejată poate solicita un nou ordin de protecţie, dacă există indicii că, în lipsa măsurilor de protecţie, viaţa, integritatea fizică sau psihică ori libertatea i-ar fi puse în pericol.



exact, d-voastra ce intelegeti de aici? credeti ca trebuie sa platesc executorul judecatoresc? va multumesc!

Alte discuții în legătură

Ordin de protectie 71Ica 71Ica buna ziua, am obtinut un ordin de protectie cu evacuarea fostului sot si nu vrea sa execute, am apelat la politie si spun ca ei nu pot sa faca nimic, va rog ... (vezi toată discuția)
Ordin de restrictie Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua, Intentionez sa cer un ordin de restrictie impotriva fostului meu sot care ma forteaza sa ma impac cu el. Motivul separarii de el a fost violenta ... (vezi toată discuția)
Cum demostrez hartuirea psihica din partea sotului si cum obtin inlaturarea lui din apartament teodora27 teodora27 Buna ziua, Speta mea este urmatoarea: Casatorie de 20 ani, 2 copii minori. Sotul care inseala nu vrea sa plece din apartament, nu vrea sa discute ... (vezi toată discuția)