Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rezolutie alcoolemie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rezolutie alcoolemie

Va rog sa imi spuneti ce inseamna scoaterea de sub urmarire penala in cazul meu.
Acum doi ani am condus baut si am avut un accident usor cu un alt autovehicul, totusi cu avarii. Celalat si-a reparat masina pe asigurarea mea iar acum eu am primit o rezolutie de la procuror cu scoaterea de sub urmarire penala dar am fost chemat in judecata si de catre asigurator pentru recuperarea sumei platita de ei pentru repararea masinii cu care am avut accident.
Tin sa precizez totusi ca alcoolemia calculata de catre IML era de 0.95 la mie la ora producerii accidentului.
Rezolutia procurorului inseamna ca fapta nu e infractiune sau ca este dar mi-a dat doar amenda administrativa ?
Nu costa nimic sa faci o intampinare.
Mai bine asteapta sa ramana definitiva scoaterea de sub urmarire penala.
Asiguratorul s-a constituit parte in dosarul penal?