avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rezolutie alcoolemie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rezolutie alcoolemie

Va rog sa imi spuneti ce inseamna scoaterea de sub urmarire penala in cazul meu.
Acum doi ani am condus baut si am avut un accident usor cu un alt autovehicul, totusi cu avarii. Celalat si-a reparat masina pe asigurarea mea iar acum eu am primit o rezolutie de la procuror cu scoaterea de sub urmarire penala dar am fost chemat in judecata si de catre asigurator pentru recuperarea sumei platita de ei pentru repararea masinii cu care am avut accident.
Tin sa precizez totusi ca alcoolemia calculata de catre IML era de 0.95 la mie la ora producerii accidentului.
Rezolutia procurorului inseamna ca fapta nu e infractiune sau ca este dar mi-a dat doar amenda administrativa ?
Cel mai recent răspuns: Mihai Strimbeanu , Alte profesii 11:41, 4 Iunie 2013
Nu costa nimic sa faci o intampinare.
Mai bine asteapta sa ramana definitiva scoaterea de sub urmarire penala.
Asiguratorul s-a constituit parte in dosarul penal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident auto, alcoolemie 0,8 in aer, cine plateste avariile auto? discover discover Azi noapte , stand la semafor cu o alta mașina in fata care staționa si ea .....am fost lovit din spate de o mașina a cărui șofer era in ... (vezi toată discuția)
Am facut accident baut anghilosanu florin anghilosanu florin sal sunt cam speriat si nu stiu ce sa mai cred eu am facut un accident am lovit trei masini am fost baut daca este contraventional sau penal rca meu obigatoriu ... (vezi toată discuția)
Dosar la parchet de 5 luni, nici un raspuns pana acum Mony_otv2002 Mony_otv2002 Buna seara, in urma cu un an si jumatate, mai exact in noaptea de 30 iunie 2012, am fost surprins baut la volan, cu o alcoolemie de 0.47 la mie in aerul ... (vezi toată discuția)